1.díl Rajská zahrada – výmysl nebo skutečnost? A jak to vidí experti

ayay.co.uk

Blízkovýchodní země zahrnují Izrael, Jordánsko a Egypt. Právě zde se odehrávají příběhy ze starého i nového zákona. Archeologové doufají, že se jim podaří tyto příběhy ověřit a pomoci k jejímu lepšímu pochopení. Pro většinu čtenářů bible návštěva těchto míst mnoho znamená! Právě zde se totiž biblické příběhy odehrávaly. Badatelé během několika století rozpitvávali každou větu starého i nového zákona. Jedním z úchvatných biblických příběhů je boží kletba uvalena na člověka. Bible jako taková obsahuje celou řadu „božích“kleteb. Pokud porušíte zákony, stihne vás těžký trest. Bible obsahuje stovky takových kleteb. Například v knize GENESIS bůh uvrhne kletbu na Kaina. Kain byl sedlák a jeho bratr Ábel byl pastýř. Kain žárlil na svého bratra s tím, že bůh dává přednost právě Ábelovi, proto ho Kain zavraždil. Soupeření mezi bratry skončilo bratrovraždou. Bůh se zeptal: „Kde je tvůj bratr?“ Kain odpověděl: „Jsem snad jeho hlídač?“ A bůh odpověděl: !Slyším jeho krev, jak ke mně volá ze země.“ Bůh tedy proklel Kaina. Stal se z něj tulák. Podle expertů měla kletba dalekosáhlé následky. Příběh Kaina a Ábela nám odhaluje temnou stránku člověka a skutečnost, že násilí je součást naší povahy.

Kletba aneb dědictví předávané dalším pokolením

Všichni jsme totiž potomky Kaina a Ábela. Nejzásadnější příklad kletby je hned v úvodu knihy GENESIS, kde bůh potrestá Kainovy rodiče Adama a Evu. Vyhnání z ráje je nejznámějším příběhem svého druhu a je naprosto zásadní! Všechna ostatní prokletí a tresty, jako by z této základní kletby vycházely. Kniha GENESIS vypráví, že bůh stvořil svět za šest dní a člověka, tedy Adama, stvořil k obrazu svému. Z Adamova žebra stvořil ženu – Evu. A nechal je oba žít v „Rajské zahradě“. Bůh jim vysvětlil, že mohou sníst cokoliv mimo ovoce ze stromu poznání. Pokud ochutnají jablko, zemřou. Ale had pošeptal Evě, že nezemřou, naopak získají vědomosti o všech věcech. Eva takovému pokušení nedokázala odolat a nabídla jablko i Adamovi. Když dojedli jablko, uvědomili si, že jsou nazí, což znamená odkaz na ztrátu nevinnosti. Byli nevinní stejně jako zvířata potulující se Rajskou zahradou a najednou si uvědomili sebe sama a také vlastní smrtelnost!

Zdroj obrázku: ayay.co.uk

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top