10 příznaků, jak poznat blížící se porod

porod

Konečně se blíží ten den „D“! Devět měsíců pomalu za námi a my už se nemůžeme dočkat, až uvidíme to nejkrásnější stvoření na světě – naše miminko! Ale s blížícím se termínem narození vyvstávají, zejména u prvorodiček, zároveň i obavy. Jak poznám, že se porod blíží? Sepsali jsme proto pro Vás 10 příznaků, díky kterým zaručeně poznáte, že máte vyrazit do porodnice.

 1. Poslíčci

Poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce, se mohou dostavit mnohdy i několik týdnů před plánovaným termínem porodu. Přesto ale sledujte jejich četnost a intenzitu. Tyto cvičné kontrakce totiž procvičují porodní cesty, aby se při porodem s průchodem miminka co nejlépe vyrovnaly. Poslíčci jsou nejčastěji nepříjemné, projevují se tvrdnutím břicha a někdy i bolestmi, jinak Vám ale neublíží.

 2. Pánevní tlak

Dalším průvodním jevem, který je předzvěstí blížícího se porodu, je postupný pokles miminka do pánve, projevuje se nepříjemnou bolestí v oblasti stydké spony, která se musí „rozvolnit“, aby mohlo miminko projít. Čím častější jsou, tím víc se to blíží.

3. Tlak na konečník

To, že se blíží porod, předznamenává i tlak na konečník, ten se ale neprojevuje tradičně, jako když potřebujete na stolici, ale spíše jako když máte zácpu. Tlak může mít za následek i náhlé nutkání na záchod, průjem. Některým ženám se rovněž může udělat nevolno a mohou zvracet.

4. Pravidelné kontrakce

Už od svého názvu se  rozlišují od poslíčků svou pravidelností a rovněž i zesilující tendencí. Pokud zaznamenáváte, že se kontrakce opakují pravidelně zhruba po 5 minutách a každá trvá 45-60 sekund, na nic nečekejte a vypravte se do nemocnice. Maminky, které již v minulosti rodily, by se pak měly do porodnice vypravit při intervalech po 10 minutách. V případě, že si nejste jistá, zdali se jedná o pravé kontrakce, napusťte si teplou vodu do vany a ponořte se do ní, v případě, že kontrakce nemizí, ale naopak se zesilují, nejde o planý poplach.

5. Odchod hlenové zátky

Tzv. hlenová zátka chránila Vaše děložní hrdlo po celou dobu těhotenství, pokud si všimnete, že se Váš poševní výtok zbarvil dočervena nebo dohněda, znamená to, že došlo k uvolnění této zátky, což je známkou bezprostředního porodu.

6. Prasknutí plodových blan

Nejčastějí projev bezprostředního porodu ve filmech, ale ve skutečném světě postihuje pouze asi každou desátou ženu. Pokud Vám praskne voda, ale nejste si jisti, zdali je to opravdu ono, vezměte si vložku a nechte ji nasát. Poté vyražte do nemocnice, kde Vám udělají spolehlivý chemický test na prokázání původu tekutiny. Rozhodně ale neotálejte, pokud by se opravdu jednalo o prasknutí plodových obalů, může se do porodních cest dostat snadno infekce.

7. Miminko se častěji pohybuje

Připadá Vám, že je najednou miminko živější a že se více projevuje než dříve? Nejspíše Vás upozorňuje na to, že bude chtít brzo na svět. Pokud ale zaznamenáváte spíše opačný problém, tedy že miminko najednou vůbec necítíte, vyražte raději do nemocnice na kontrolní monitor, zdali je vše v pořádku.

8. Bolest v křížové oblasti

Bezprostřední porod se hlásí také velmi nepříjemnou bolestí v křížové oblasti. Je to známkou toho, že se poševní stěna oplošťuje a děložní hrdlo tlačí až ke kosti křížové. To se pak projeví intenzivní bolestí zad, zvlášť u provorodiček.

9. Krvácení

Toto není obvyklý průvodní jev, ale pokud zaznamenáte v jakémkoliv okamžiku krvácení z pochvy, na nic nečekejte a vyražte okamžitě do porodnice. Krvácení signalizuje nejvíce komplikace a nebezpečí.

10. Potřeba důkladně se najíst, napít a prospat se

Zde asi záleží na konkrétní rodičce, ale spousta maminek potvrdila, že před příchodem porodu měly potřebu se důkladně najíst a napít. Rovněž měly tendenci prospat téměř celý den, jako by si tělo chystalo energii na to, co ho čeká…

Fotografie publikována se svolením khunaspix/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top