5 nebezpečných věcí, které byste neměli dětem zakazovat 1.díl

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography / FreeDigitalPhotos.net

Dnešní článek bude zaměřen na pět věcí, které dospělí lidé považují za nebezpečné, a proto je svým dětem zakazují a v dobrém úmyslu střeží své děti jako „oko v hlavě“. Gever Tulley však na své přednášce vysvětluje důležitost, proč děti nechat dělat některé z uvedených věcí. Ve skutečnosti je jich mnohem více a tento pán na tohle téma napsal i knihu. Gever se živí jako počítačový vědec na volné noze a založil „Školu všeumělů“. Jedná se o letní program, kde dětem pomáhá, aby se naučili, jak postavit věci, které je napadnou. Dává elektrické nářadí do rukou osmiletých dětí. Gever Tulley vysvětluje, že žijeme ve světě, který se podrobuje stále přísnějším předpisům, co se týká bezpečnosti dítěte. Vypadá to, že tento proces bláznivých předpisů na bezpečí dítěte nemá nikde konce. Může se jednat o varování před udušením na každém kousku plastové fólie vyrobené či prodávané ve Spojených státech, ale už i České republice. Varování můžete spatřit na kelímku kávy, že obsah může být horký, a také na jiných předmětech.

Nebezpečí číhá všude

Osobně si vzpomínám, jak si můj tenkrát dvouletý syn spálil prst o rozpálenou troubu a od té doby věděl, že to pálí! Stejně tak, když na sebe převrhl šálek kávy, která již nebyla vřelá, ale její teplotu pocítil na vlastním těle a příště si dával pozor. Domníváme se, že každá věc, která je ostřejší než golfový míček, je příliš ostrá pro děti do deseti let. Jak a kde tento trend skončí? Pokud zaoblíme každý roh a odstraníme všechny „nebezpečné“předměty na světě a dítě přijde poprvé do kontaktu s něčím ostrým nebo co není z plastu, zákonitě se poraní. Jak se námi stanovené hranice „bezpečné zóny“ zmenšují, upíráme svým dětem cennou příležitost učit se! A navzdory veškeré naší snaze a nejlepším úmyslům děti vždy přijdou na to, jak v každém prostředí udělat tu nejnebezpečnější věc. Co si budeme povídat, děti jsou velmi chytré a vynalézavé. Přesto, že jeho semináře mají provokativní název, jsou ve skutečnosti o bezpečí a opatrnosti a jednoduchých věcech, které můžeme udělat. Aby naše děti byly tvořivé, sebejisté a schopné ovládat prostředí kolem sebe. A nyní se dostávám k výňatku s knihy Gevera Tulley, jejíž název se jmenuje „Padesát nebezpečných věcí“. Přinášíme vám pouze pět, které představil na svém semináři. Ty se dozvíte v druhé a třetí části článku.

Zdroj: www.ted.com

Fotografie publikována se svolením stockimages Photography / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top