8 důvodů, proč si vychutnat každý šálek kávy

káva

Ráno třeštivě řinčí budík. Je to děsivá kakofonie zvuků stejně tak, jako předchozí věta. Už jenom to třeštivě řinčí, drnčí, křičí. Musíte vstát z postele, ale jak se z ní vybelhat? Já osobně bez kafe nevstanu a neplatí to jen o ránu, ale o celém dni. V každou denní dobu, za každé situace, ke každé příležitosti – kafe si dám vždy a všude. Káva je báječný nápoj, má plnou chuť a krásně voní. A odborníci mi naštěstí dávají za pravdu. Když jsem se dozvěděla, že káva je skutečně zdraví prospěšná, skákala jsem radostí. Hlavně proto, že se mě všichni od pití kávy snažili odradit právě ze zdravotních důvodů. A najednou se z mého milovaného nápoje stal elixír mládí, síly a života.

Temný nápoj připomínající hořkou černou čokoládu, kakao či kakaové boby. Její chuť je hořká, ale s každým dalším loknutím plnější a lahodnější. Káva je tajemný nápoj, jehož popíjení můžete být báječným prožitkem. Důležité ale je držet se určité míry a hesla „všeho moc škodí“. Pozor na překofeinování, prudké zvednutí tlaku a trnutí zubů. To jsou možné problémy, které může vyvolat nadměrné pití kávy. Ale naopak v přiměřeném množství přináší blahodárné účinky a prožitek z každého loku. Jaké jsou ty báječné důvody, díky kterým se vyplatí pít kávu a díky kterým budou rozmluvy druhých o tom, jak je pití kávy špatné, jako házení hrachu na stěnu?

1. Káva je životabudič s dobrou náladou

Tak zaprvé káva vás probudí i nabudí a hlavně vám zvedne náladu zároveň s vaším tlakem. Ráno musím vstávat, co nadělám, ale první, co chci ráno vidět, je konvice kávy a černá tekutina uvnitř konvice, jak se přelévá z konvice do mého milovaného hrnku. Pak si užívám první lok, druhý lok a s třetím už se dávám dohromady. Nálada se mi začne prudce zvedat a teprve tehdy začnu komunikovat a vnímat svět kolem sebe. Zkrátka řečeno, dokud se ráno nenapiju kafe, jsem nesnesitelná, uštěpačná a jak se říká to, co mám na srdci, mám ihned i na jazyku. Káva vám navíc zvýší bdělost a soustředěnost. Kofein, který káva obsahuje, totiž stimuluje centrální nervový systém a podporuje mozkovou činnost.

2. Doppingová káva

Mám pro vás jednu zajímavou informaci. Víte, že byla káva roku 2005 vyškrtnuta ze seznamu dopingových látek? Zajímavější informací možná je, že na tomto seznamu káva vůbec byla. Důvod souvisí s předchozím bodem, káva je prostě životabudič a podporuje výkonnost nervů, mozku, ale i svalů a také soustředěnost a vytrvalost. A tak káva prospívá výkonnosti vytrvalostních sportů. Bohužel má dehydratační účinky, a tak musíme zvážit i pitný režim.

3. Káva pro dobrý spánek místo mlíka s medem

Kdo by to do té kávy řekl? Několikrát tu bylo zmíněno, že je káva životabudičem. Jak tedy může tento povzbuzující nápoj podporovat spánek? Nevěděla jsem, proč tomu tak je, ale vždycky jsem pila kávu v jakoukoli denní dobu a ihned po dopití šálku jsem dokázala usnout. Chtěla jsem se dopátrat toho, proč tomu tak je, a zjistila jsem, že předtím, než se účinky kofeinu dostaví, přijde útlumová fáze. Pokud si spánek naplánujete do doby útlumové fáze, užijete si skvělý spánek.

alergie4. Více kávy, více zdraví čili méně nemocí

Káva působí preventivně proti civilizačním chorobám, např. Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby.

5. Káva pro lepší trávení

Vždycky mi tvrdili, že mi kafe rozežere žaludek, ale nakonec ani tohle tvrzení není pravdivé. Naopak káva trávení pomáhá, neboť podporuje tvorbu žaludečních šťáv. A tak je káva vlastně i dobrým prostředkem na hubnutí. Možná proto jsou Francouzi tak hubení.

6. Má pozitivní vliv na vaše játra

Další zajímavou informací je výsledek jedné studie, která studovala rozvoj cirhózy a vliv kávy na její rozvoj. Bylo zjištěno, že člověk, který si dá aspoň jeden šálek kávy denně, má až o 20 % méně rozvinutou cirhózu.

7. Více kávy, méně stresu aneb aromaterapie kávou

Vědci zjistili, že u lidí, kteří jsou vystaveni velkému stresu a zátěži a zároveň aromatu kávy, se odehrávají změny v mozkových proteinech, díky čemuž se snižuje negativní reakce na stres.

8. Elixír věčného života či mládí

Káva prý obsahuje 4x více antioxidantů než zelený čaj. Antioxidanty působí velmi pozitivně na naše zdraví, protože likvidují volné radikály, které napadají buňky našeho těla, a navíc zpomalují i stárnutí.

Teď mě omluvte, jdu si uvařit šálek dobré kávy. A vy běžte taky.

Fotografie publikována se svolením Paul / FreeDigitalPhotos.net, Fotografie publikována se svolením  David Castillo Dominici/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top