9 rad, jak se pohádat a nezbláznit se?

hádka

Bytem se rozléhá jen hluchá ozvěna hrobového ticha. Atmosféra zhoustla natolik, že se ani lísteček květiny ve váze nehýbe. Na všechno se snáší vrstva bílého a neprostupného mrazu. Byt působí opuštěně tak, jako by všichni utekli uprostřed bitvy nebo se prostě propadli do země. V tom si všimnete, že v jednom koutě sedí muž a zpod přivřených víček, pod kterými se mu míhají zornice usilovným přemýšlením, sleduje okolí a hodnotí situaci. Ve druhém rohu sedí schoulená žena. Pláče a cítí se být nemilovaná, ublížená a nepochopená. Čeká, kdy onen muž přijde k ní, obejme ji a omluví se. Vše svědčí o tom, že tady proběhla jedna ze soukromých válek rodiny Jinak-se-milujeme.

Všichni se hádají a ten, kdo tvrdí že ne, v sobě pouze dusí emoce do té doby, než hrnec trpělivosti přeteče. Jsou však hádky natolik nutné? Po hádce často přijdou výčitky nebo pocit ublížení. Kdo ale dokáže držet pusu a neprojevit se či mlčet místo bránění se útoku druhé strany?

Může existovat vztah bez hádek, nikoli bez diskuzí

Popravdě řečeno jsou hádky potřeba, nemusíme však pod slovem hádka označovat to stejné. Většina lidí vnímá hádky negativně, hádka je, když na sebe křičíte a svoje argumenty dovádíte do absurdna. Pod pojmem hádka nemusíme vidět jen tento tvrdý emocionální souboj bez pravidel, ale také jakoukoli argumentaci a diskuzi. A přesně tento typ „hádek“ je potřeba, neboť se vede o konstruktivní výměnu názorů a sdělení svých požadavků. Existují tedy i slovní souboje, které váš pár mohou sblížit.

Důležité jsou dva body. Zaprvé diskuze musí být vedená bez afektu. Zadruhé nesmíte všechnu snahu a pozornost vyčerpat v průběhu hádky, ale něco si šetřete ještě na okamžiky po hádce, kdy emoce vyprchají, a vy míříte vstříc usmíření.

Přečtěte si pár pravidel zdravého slovního souboje.

Rada č. 1 – Nepřehánějte to s efekty

Snažte se odolat nutkání utéct, důstojně odejít s hlavou vztyčenou a dát to své drahé polovičce pěkně sežrat. Ve skutečnosti projevujete slabost, neboť utíkáte uprostřed bitvy a za sebou necháváte nedokončenou „práci“. S největší pravděpodobností se k bitvě vrátíte znovu, jakmile se vrátíte domů, protože málokdo se vrátí s prosíkem či s omluvou.

A v žádném případě nezdůrazňujte „konec“ konverzace uprostřed vaší hádky prásknutím dveřmi. V průběhu hádky netřískejte věcmi, mohlo by to vést k tomu, že jednou po sobě budete házet nádobí. Nezavádějte si doma, jak se říká, italskou domácnost.

Když už musíte odejít uprostřed hádky, protože spěcháte do práce, na schůzku nebo k doktorovi, raději se rozlučte se slovy: „Je mi líto, že se hádáme, teď musím odejít, ale chtěl/a bych si o tom promluvit večer a v klidu.“ V tuto chvíli máte povoleno zmizet co nejdřív. Dřív, než bude vyřčeno něco dalšího.

Rada č. 2 – Nehádejte se přes telefon nebo internet

Jedním z nejhorších způsobů hádky je hádka po telefonu či po internetu. Vy něco řeknete nebo napíšete a ten druhý to pochopí naprosto jinak. Nevidíte se, neslyšíte vaši intonaci, nemůžete gestikulovat, nemáte prostor nic vysvětlovat. Všechno je prostě špatně. Po telefonu nemá člověk dostatečný prostor na sebevyjádření. Navíc hádáte-li se po telefonu, je to jen proto, že nejste spolu. Proč nejste spolu? Protože jste oba v práci. Vaši hádku tedy slyší více lidí, než byste chtěli.

Rada č. 3 – Přemýšlejte „proč“

Všechno ve vztahu je o snaze, budování, akceptaci a vzájemném pochopení. O všem je tedy potřeba aspoň trochu přemýšlet. Zamyslete se někdy nad tím, kdo vlastně hádku začal, v jaké roli stojíte vy a o co vám vlastně jde.

Jestliže jste hádku začal/a vy, přemýšlejte hlavně nad tím, čeho chcete dosáhnout, co si přejete a co vlastně chcete řešit. Naplánujte si, jak toho vlastně chcete dosáhnout. Vždy to veďte konstruktivní diskuzí tak, aby váš milý nemusel zaujímat obranný postoj.

Rada č. 4 – Neobviňujte

U hádky hodně záleží na tom, jakým tónem něco řeknete a jak svou myšlenku vůbec formulujete. Nejčastější příklady kouzla formulace jsou: váš blízký není starý, ale zkušený a rozumný, nebo sklenice není poloprázdná, ale poloplná. Stejně tak se snažte formulovat i během hádky. Svého blízkého neobviňujte „ty nikdy…“. Místo toho radši řekněte, co chcete. Každý máme právo, požádat druhého o to, co požadujeme, otázkou jest, jestli se rozhodne nám vyhovět.

Žádáte-li o něco, používejte formulace typu „bylo by fajn, kdybys…“. Nemáte za potřebí svého blízkého ponižovat a ponižovat sebe tím, že se k ponižování snížíte. Hádkou, výčitkami a ponížením ničeho nedosáhnete. Snažte se, aby vám druhý porozuměl, vcítil se do vaší pozice a pochopil, proč by vám měl pomoci.

Rada č. 5 – Nenuťte své blízké, aby se postavili na vaši stranu

Hádáte se před přáteli nebo před rodinou?  Zaprvé se této situaci snažte zcela vyhnout. Požádejte druhého, aby vám šel s něčím pomoct, tak abyste se dostali z dosahu druhých a tam si řekněte, že si o tom popovídáte později. Do té doby pravděpodobně vystřízlivíte a hádka už bude spíše konstruktivní diskuzí bez afektu toho okamžiku. Když už je hádka na spadnutí a vy se jí nemůžete vyhnout, snažte se aspoň nezatahovat do ní své blízké. Nechtějte po nikom, aby se stavěl na vaši stranu. Zaprvé to není příjemné člověku, s kterým se hádáte, protože stojí sám proti přesile, a o to těžší je nešlápnout vedle. Zadruhé to není příjemné ani vašim blízkým, oni nechtějí být svědky vaší hádky, radši by se někam schovali a ne se ještě zapojovali.

Rada č. 6 – Vysvětlujte

Snažte se být konstruktivní. Vysvětlete tomu druhému, proč se s ním hádáte, proč jste se rozčílil/a a co po tom druhém vlastně požadujete. Nikdo totiž není vědma, nikdo vám nedokáže číst myšlenky.

Rada č. 7 – Za prkotinami může být daleko víc

Často se hádáte kvůli prkotinám? Kvůli obsazení filmu, kvůli ulici ve vašem městě atd? Když už něco takového začnete, zamezte zbytečné hádce zavčas a raději se podívejte na internet, jaká je odpověď na vaši otázku. Uznejte, že jste se mýlil/a.

Pokud se však hádáte o takových věcech často, hledejte za tím něco víc. Kvůli prkotinám se většinou hádají páry, kde se jednotlivci necítí být milovaní nebo kdy se ve vztahu nudí.

Rada č. 8 – Nehádejte se pod vlivem alkoholu

V hospodě, na mejdanu, doma u skleničky vína… Jedno kde, jedno kdy, ale hlavně s alkoholem. To nedopadne dobře, protože alkohol povoluje vaše zábrany a vy si sdělíte věci, které byste si normálně neřekli. Snažte se to nějak korigovat a při pití alkoholu myslet na to, že to za to nestojí. Když už se večer pohádáte, tak se ráno za čerstva omluvte a usmiřte. Nikdy totiž nevíte, jak moc můžete pod vlivem alkoholu ublížit.

Rada č. 9 – Zastavte se

Rada na závěr, někdy se v průběhu hádky zastavte a prostě se zeptejte: „Počkej, proč se vlastně hádáme?“

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top