Aréna na téma „Čtenář vs autor“

Fotografie publikována se svolením Graur Codrin / Freedigitalphotos.com

Ze všech stran se na nás valí rady na všechno, pro všechno a taky pro všechny. Jak se učesat, jak se obléci, jaký mít sex, jak se hádat a nehádat, jak komunikovat jako bez mozku, jen abych udržela vztah. Až mi začnete radit, jak se vysmrkat a vy… Víte co, já už nebudu dál pokračovat. Však to všichni znáte.

Nejvíc vtipné na tom je, že tyto rady všichni čteme a nejvíce je samozřejmě kritizují ti, co je dočtou od začátku až dokonce. Nevím, proč to ti lidé dělají. Podle mě je to určitá forma uspokojení. Bohužel si tito experti neuvědomí, že za těmito názory stojí člověk, kterému dalo práci článek napsat a hlavně neodsuzujme hned všechno a všechny na první pohled. Nikdo totiž neví, jestli to nejsou náhodou pisatelovy soukromé rady, které se mu v jeho životě osvědčily.

Všichni víme, jsou rady a rady

Samozřejmě, že ne každý článek na světě je skvost. Záleží na tom, jak dané výtvory posuzujeme. S profesionálního hlediska posuzujeme samozřejmě stylistiku, gramatiku, originálnost, ale i užitečnost a uplatnitelnost. Většina lidí pak posuzuje hlavně užitečnost tématu.

Příkladem za všechno jsou rady, jak si udržet vztah. Jsou dobré, nebo špatné, chytré, nebo hloupé, užitečné, či zbytečné?

Ono je tomu tak i tak. Někteří z nás radit nepotřebují, jiní mají radši rady od přátel, kteří si něčím takovým prošli, a jiní raději načítají a načítají články a informace z psaných zdrojů. Proč ne, je to přeci o preferenci každého z nás.

Stejně tak jsou takoví a makoví autoři. Někteří mají takový styl a takové osobní zkušenosti a jiní zas naprosto jinačí. Pokud chceme kritizovat čtenáře, musíme zkritizovat i autory. Samozřejmě musíme připustit, že jsou i autoři, kteří píšou spotřebně a na konci jejich psaní jsou jen peníze. Takoví autor nám nic moc neřekne. Zvláště ne ten, který se zaměřuje na překopírovávání jiných článků. Neboť ať hodí kamenem ten, jenž je bez viny.

Nejkvalitnější autoři jsou ti, co píší s láskou a pro čtenáře. Takový autor do článku dává sebe, svůj život, své zkušenosti, a to všechno jen pro čtenáře, který se z autorova článku má poučit, načerpat životní zkušenosti druhého a hlavně zjistit, že i jiní jsou na tom stejně jako on.

A také jsou čtenáři a čtenáři

Nejhorší na tom je, že si nikdo neuvědomuje, že ty rady jsou pravdivé, možná někdy krkolomně formulované, takže z nich daná osoba, která by se tak měla chovat, vyzněla jako roztomile řečeno trubka. Druhá věc je ta, že lidé si totiž nechtějí nechávat radit v soukromém životě. Pak je tedy otázkou, proč vůbec čtou rady do soukromého života.

Hlavní problém tohoto začarovaného kruhu tedy je spíše onen vyhraněný čtenář, který už zprvopočátku čte článek s negativním a zavrhujícím pohledem. Pak je vlastně jedno, co v článku je, nebo tedy o čem článek je.

Takovýto čtenář je tzv. lidový kritik, neboť on si myslí, že je kritikem řádným. Samozřejmě má pravdu, protože čtenář je příjemcem výtvorů našich myslí a prstů běhajících po klávesnici. To čtenář odsoudí redaktora a pisálka k zavržení, nebo ho naopak vynese do výšin nebeských.

Bohužel kritici, kteří jen kritizují, nejsou správnými kritiky. Uvědomte si, že to nemyslíme špatně. Proč? Protože si musíme prvně uvědomit, o jakých kriticích je řeč. Mluvíme tu o těch, kteří si neberou servítky a místo toho, aby článku vytkli podstatné chyby a pochválili to, co se povedlo, jenom nadávají a ponižují autora článku. Nevím, zdali kritika ve stylu „píp píp píp“, omlouvám se, sama to musím vypípat, je vůbec k něčemu platná, krom toho, že hodnou a milou autorku či autora, která se snažila či snažil, poníží.

Pár slov na závěr

Autor a čtenář by měli mít symbiotický vztah, kdy jeden čerpá z druhého a jeden bez druhého nemůže být. Samozřejmě nemyslím všeobecně, pouze co se oblasti článků týče. Autoři pište tedy pro čtenáře, čtenáři pomozte autorům přiblížit se vám, psát pro vás a zlepšovat se.

Fotografie publikována se svolením Graur Codrin / Freedigitalphotos.com

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top