Banán a jeho skvělé účinky na lidské zdraví

Fotografie publikována se svolením bplanet Photography / FreeDigitalPhotos.net

Banány patří mezi oblíbené tropické ovoce, které se konzumuje po celém světě. Kolébkou banánovníku je jihovýchodní Asie. Nejvíce banánů se každý rok vypěstuje v Brazílii, Indii, Ekvádoru a Číně. Mezi největší exportéry banánů se řadí Kostarika, Ekvádor, Filipíny a Kolumbie. Banány představují výborný zdroj energie, obsahují sacharózu, ovocný a hroznový cukr. Tímto se podílejí na rychlejším zvýšení hladiny krevního cukru. Mimo jiné dozrálý banán obsahuje zhruba 75% vody. Pokud si dopřejete banán do 15 minut od fyzické zátěže společně s mlékem nebo jogurtem, zvýšíte blahodárné účinky regenerace organismu. Banány rovněž podporují schopnost organismu vstřebávat živiny, rychle zaženou hlad a potlačí chuť na sladké.

Banány i při žaludečních potížích

Při potížích s žaludkem a trávením jsou výborným pomocníkem. Jejich vláknina je důležitá při ochraně střev proti rakovině, snižují hladinu cholesterolu a stabilizují hladinu krevního cukru. Banán je rovněž první tuhou stravou kojenců právě díky své dobré snášenlivosti. Čistí organismus, je zdrojem vitamínů, minerálů a enzymů, které brzdí proces stárnutí. Spousta lidí se mylně domnívá, že se po banánech tloustne. Pravdou zůstává, že nás tohle ovoce skvěle zasytí díky vysoké hladině sacharidů. Sportovci doporučují sníst banán hodinu před a 15minut po zátěžovém tréninku. Pokud si na svačinku dopřejete banán, zasytí vás na delší dobu a zlikvidujete chuť na sladké. To je mnohem menší zlo, než svačinu vynechat a nacpat do sebe oběd k puknutí. Rovněž je lépe sníst banán než spráskat čokoládu. Banán je i velmi oblíbenou potravinou v přípravě dezertů, palačinek. Dá se grilovat, péct i flambovat. Populární je i banánový koktejl.

Vitamíny obsažené v banánu

  • Vitamín A
  • Skupina vitamínů B
  • Vitamín C
  • Vitamín E, K
  • Hořčík, draslík, vápník, zinek, železo, fosfor

Banány a jejich blahodárný vliv

  • Pomáhají překonávat předmenstruační syndrom
  • Podpora zdravého trávení
  • Dietní potravina při střevních potížích
  • Léčba artritidy a dny

Fotografie publikována se svolením bplanet Photography / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top