Blízko od sebe

august3

Pusté rozpálené pláně Oklahomy, mezi kterými se jako nekonečná rovná čára táhne vyprahlá silnice a na konci té silnice stojí klasické jižanské sídlo vzdálené od všech ostatních. V rozžhaveném domě se zatemněnými okny žijí manželé, muž a žena, muž závislý na alkoholu a žena na antidepresivech. Jednoho dne muž odejde a žena zůstane sama. V její neútěšné situaci jí přijede povzbudit její rodina. A zde celý příběh, sám o sobě téměř bez děje, ale stávající se průnikem mnoha dějových linií a osobních tragických příběhů, začíná.

Jméno filmu Blízko od sebe doslovně vystihuje hlavní pointu a myšlenku celého filmu. Osobně bych ze žánrového označení filmu vynechala žánr komedie. Některé situace jsou sice úsměvné, i když ne situace, spíše některé dialogy, a to díky vybroušeným a brilantním narážkám. Tyto překvapující chytré dialogy, které jsou absurdní až k smíchu, však neznamenají, že nám tvůrci předkládají něco komického. A tak se převážně po dobu promítání filmu budete smát proto, abyste neplakali.

Naopak žánrové přiřazení k tragédii je přesné. Film dokonce můžeme označit za tragédii antických rozměrů, neboť předurčení osob je nepřekonatelné a pro nikoho není východisko. Ani útěk z manželství či ze života není řešení. Všichni živí či mrtví zůstanou poznamenáni a uzavřeni ve svém osudu. Význam tragédie v tomto filmu je vymezen rozměry hořkého, realisticky působícího portrétu dysfunkční rodiny a vztahových dramat, kde se téměř všechno odehrává za hranicí normálnosti.

Další typové vymezení filmu je dáno jeho konverzačním charakterem. Celý film se odehrává v podstatě na jednom místě, a to v domě Violet, a je postaven na dialozích, ve kterých se odhalují rodinná i osobní traumata a tragédie. Každý má svůj vlastní příběh, svou vlastní malou tragédii, o které nikdo z rodiny neví – je to dáno studem a strachem, ale hlavně propastí, která vznikla i mezi vlastními sestrami. Konverzační charakter filmu profiluje své diváky spíše na milovníky divadla. Sám film Blízko od sebe vznikl podle divadelní hry Tracyho Lettse August: Osage County, kde se při rodinném setkání v horkém srpnovém období odkrývají skryté bolesti a pokroucené vztahy, které neřešeny mohou vést až k tragédii. Hlavním hybatelem krutého dění je matčina narkomanie a alkoholismus mužských postav. Letts vytváří přesně odměřené, odcizené, řemeslně vystavěné drama, kterému jaksi chybí hloubka vlastního prožitku, přinášející potřebnou nejednoznačnost postav, která by umožnila soucit, pochopení a závěrečné odpuštění…

Hlavní hrdinka Violet Westonová v uhrančivém podání Meryl Streepové je ironická, zahořklá, až krutá žena, kterou život zahnal do kouta. V dětství byla fyzicky týrána milenci své matky a psychicky týrána svou vlastní matkou, opustily ji dcery, rozbujela se u ní rakovina a nakonec ji opustil manžel, který spáchal sebevraždu. Vše řeší po svém, a to otupením své mysli prostřednictvím léků. Pod jejím vlivem se v bludném kruhu samoty ocitají i všichni ostatní. Nikdo bohužel nemá šanci utéct, protože sám před sebou člověk neunikne a traumata svého života tvoří v mysli jedince peklo, které si nosí neustále sebou na všechna místa světa.

Ani v závěru filmu se vám nedostane letmého záblesku lidského citu hlavní postavy. Namísto toho přichází utvrzení, že si svou následnou opuštěnost opravdu zaslouží.

Nejúžasnější složkou celého filmu jsou herecké výkony. Brilantní tentokrát nebyla jen Meryl Streep, přestože opět předvádí hereckou první třídu, ale i Julia Roberts, která dle mého názoru v této roli podává svůj životní výkon.

Film doporučuji všem, co milují divadlo, rádi se podívají na dokonalé herecké výkony, které jdou až za hranice mezí a rádi na sebe nechají působit emoce filmu, který k nim promlouvá skrze své vlastní myšlenky.

Blízko od sebe / August: Osage County
(Drama / Komedie, USA, 2013, 121 min)
Režie: John Wells
Scénář: Tracy Letts (scénář, divadelní hra)
Kamera: Adriano Goldman
Hudba: Gustavo Santaolalla
Hrají: Meryl Streep, Julia Roberts, Benedict Cumberbatch, Ewan McGregor, Abigail Breslin, Juliette Lewis, Chris Cooper, Margo Martindale, Dermot Mulroney, Sam Shepard, Julianne Nicholson, Misty Upham, Will Coffey, Newell Alexander.

Zdroj fotografie: http://augustosagecountyfilm.com

 

)

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top