Bylinky a jejich účinky na lidský organismus

salat

Bylinky a jiné léčivé rostliny, patří mezi zdroj přírodních léčiv. Proti většině nemocí, existuje bylinka nebo jejich kombinace, které pomáhají s léčbou nebo nemoc zcela odstraní. Každý druh byliny má jiné účinky a má tudíž jiné blahodárné účinky na zdraví. Účinky rostlin na lidské tělo jsou známy již od nepaměti. Lidové léčitelství se postupně vytvářelo z náhodných a empirických zkušeností celých generací. Současné výzkumy léčivých rostlin dokazují, že naši předkové správně rozeznávali léčivé účinky velkého množství rostlin. Všechny by se vyjmenovat nedaly, přináším pouze malý odvar těch nejběžněji používaných v naších domácnostech.

Bazalka pravá

Jednoletá rostlina, která pochází z Přední Asie. Její plod sbíráme v srpnu a září. Má nasládlou chuť a silnou kořenitou vůni. Její využití je všestranné. Výborná je jako čaj, sirup a také v kuchyni. Pomáhá při trávicích potížích, a zabraňuje nadýmání.

Česnek

Účinně bojuje proti infekci, působí antisepticky a vdechování jeho esencí snižuje horečku. V kombinaci s medem je účinný proti chřipce a nachlazení.

Hřebíček

Je velmi aromatický a oblíbený v kuchyni. Má regenerační účinky a snižuje svalovou únavu. Zklidňuje žaludek, pomáhá při bolestech zubů. Rovněž se využívá při zánětlivých procesech akné. Éterický olej z hřebíčku podporuje trávení, desinfikuje a má repelentní účinky.

Oregano

Je dobrým pomocníkem na podporu zažívání, využívá se při kašli a bolestech v krku. Přidává se do koupele a obkladů, při bolestech zubů se doporučuje žvýkat lístky. Příznivě ovlivňuje psychiku.

Šalvěj

Tato bylinka vzpružuje tělo i ducha. Pochází ze Středomoří. Stimuluje zažívání, zmírňuje křeče, snižuje pocení a tvorbu slin. Má desinfekční účinky a pomáhá při průjmovém onemocnění. Je výborná na zánětlivé procesy v ústech například na afty nebo na krvácení z dásní. U šalvěje je nutné používat pouze doporučené množství.

Fotografie publikována se svolením Apolonia / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top