Bylinky v naší kuchyni

bylinky v kuchyni

K tomu abyste se stali skvělými kuchaři, nepotřebujete být žádný přeborník. Mnohdy stačí jednoduché přísady, které obohatí vaše jídla. Například bylinky by měly být nedílnou součástí vaší kuchyně. Pěstovat je nemusíte pouze na zahrádce, ale v květináči na okně vám krásně provoní byt a působí i jako uklidňující přírodní dekorace. S pomocí přidání pár bylinek vyčarujte roztodivné chutě a vaše pokrmy budou úplně jiné.

KORIANDR

Kořen koriandru bývá součástí směsi kari. Tahle dvouletá bylinka roste až do výšky šedesáti centimetrů. Proto je mnohem lepší pěstovat jí v samostatné nádobě. Přestože se toto koření mnoho nepoužívá, své využití má především v pekárnách. Jde o typicky chlebové koření. Ve své kuchyni můžete koriandr využít k dochucení luštěnin a některých bramborových jídel. Výtečně se hodí i do polévek.

MAJORÁNKA

Tato středomořská bylinka je příbuzná dobromysli (oregáno). Dorůstá se výšky mezi 20 až 60 cm. Majoránka obsahuje éterický olej, hořčiny a třísloviny. V léčitelství je používaná jako podpůrný prostředek při nechutenství a podpoře tvorby žaludečních šťáv. V kuchyni se hodí do polévek, salátů, bramborových pokrmů, paštik, ale i k vepřovému či husímu masu. Majoránka se při vaření používá až v poslední části tepelné úpravy.

ROZMARÝN

Rozmarýn se řadí mezi poměrně aromatická bylinky, proto ho používejte s mírou. V nepřiměřeném množství může uškodit vašemu zdraví. Naopak v malých dávkách působí pozitivně na trávení a snižuje dokonce krevní tlak.

ŠALVĚJ

Vypráví se, že když chcete splnit nějaké přání, napíšete ho na lístek šalvěje a ten vložíte na tři noci pod polštář. Jestli to skutečně funguje, se zatím nezjistilo, každopádně čarovat s touto bylinkou můžete ve vaší kuchyni. Lístky šalvěje stříbrošedé barvy, ochutí jak omáčky, tak sýry, vepřovou pečeni nebo nádivky.

Fotografie publikována se svolením Anna langova /All-free-download.com/free-photos/

 

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top