Být nevlastní rodič není jednoduché

rodiče

Role nevlastního rodiče, patří mezi jednu z nejtěžších. Mohou přijít chvíle, že se můžete snažit, jak chcete, aby byli všichni spokojení, ale stejně vás nevlastní děti neberou v úvahu. Být nevlastním rodičem patří mezi komplikované záležitosti. Důležitá je komunikace a vzájemné porozumění.

Nevlastní rodič může zkomplikovat rodinné vztahy. Je zcela jisté, že nevlastní rodič, přebírá do určité míry rodičovskou zodpovědnost. Je třeba pamatovat na to, že převzetí jakékoliv odpovědnosti za děti někoho jiného, se velmi liší od výchovy vlastních potomků. Často se stává, že rodič může cítit potřebu soupeřit s přirozeným rodičem o náklonnost dítěte. Ani pro dítě není lehké, že jeho matka nebo otec byli nahrazeni jinou osobou. Které je navíc nutné projevit lásku i oddanost. Přesto, že se některé problémy mohou objevit ve všech rodinách, jako jsou rozdíly v hodnocení rodičů, děti štvou rodiče vzájemně proti sobě. Nebo mohou být i děti, se kterými větší problémy nejsou. Vždy to pro rodiče v takových situacích představuje zvláštní problém a zátěž.

Chyby, kterých se dopouští nevlastní rodič

Většinou se nevlastní otec nebo matka snaží o vytvoření nové, šťastné a fungující rodiny. Odborníci tvrdí, že trvá zhruba 7 let, než se vztahy s nevlastním rodičem ustálí. Jestliže vás nevlastní potomci ignorují, není na tom nic nenormálního. Je nutné si uvědomit, že stejně složitá situace je to pro děti i partnera. K dalším chybám patří snaha se zavděčit. Rodiče si přejí, aby ho děti začaly mít rády, a pořizují jim nákladné dárky. Také není dobře, když si necháte všechno líbit a čekáte, že to přejde tak nějak samo. Jsou děti, co rády upozorňují na to, že jejich „matka“ to dělá jinak. Neztrácejte hned hlavu, ale v klidu dětem vysvětlete, že existuje mnoho způsobů, jak určitou věc udělat. Stává se, že nevlastní rodič iniciativně převezme aktivitu a jedná, jako by byl rodič vlastní. Psychologové to považují za nesprávný krok. Alespoň v době, než si rodič získá důvěru, přátelství a autoritu u dětí. Když se budete ze všech sil snažit o náhradu rodiče vlastního, vyvoláte v dítěti naopak odpor.

Nevlastní rodiče na sebe kladou vysoké nároky

Nevlastní otec či matka se může ocitnout pod velkým tlakem, a proto klade na sebe vysoké nároky. Na řadu přijde vyčerpanost, náladovost, a to má negativní vliv na okolí. Další chybou, které se nevlastní rodiče dopouštějí, je nerespektování, že občas chtějí mít děti svého rodiče jen pro sebe. Dítě se pak může cítit v ohrožení a žije ve strachu, že o vlastního rodiče přijde. Tak, jak bylo zmíněno na začátku článku, role nevlastního rodiče, patří mezi ty nejtěžší. Dospělý jedinec se dokáže s nastalou situací poprat a vyrovnat. Dítě často převléká svou bolest a zmatek za problémové chování. Rozhodně i dítě, se kterým to nemáte lehké, si zaslouží lásku a zvýšenou pozornost. Včasné odhalení důvodů, které ho vedou k takovému jednání, vám pomůže převzít kontrolu nad situací. Potíže plynoucí s výchovou nevlastních dětí se samozřejmě od sebe mohou různě lišit. Jde se o zdlouhavé téma, kde hraje roli věk dětí, jak dlouho byly s rodičem samotné a mnoho dalších faktů.

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic Photography/ FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top