Chcete poznávat svět? Začněte u našich sousedů!

Gdaňsk

Už máte dost výletů po tuzemských horách a rybnících? Chcete se podívat do světa? Proč nezačít cestu kolem světa v Polsku?

Do Polska jezdí lidé z Česka nejčastěji kvůli levnému benzínu nebo potravinám. Málokdo ale využije to pravé bohatství a krásu, které Polsko nabízí. Pobyt na břehu Baltského moře. Naše redakce Vám připravidla několik tipů, jak strávit úžasnou dovolenou právě u Baltského moře a ještě poznat nové kultury a dozvědět se spoustu zajímavostí!

Oblast Baltského moře se nachází na severu Polska, kterému dominují Pomořanská a Mazurská jezerní plošina, jež jsou pozůstatkem pravěkého zalednění, v kombinaci s písečnými přesypy a dunami při pobřeží. Spousta lidí si myslí, že nejbližší destinace pro dovolenou u moře je pobřeží Jaderského moře, ale v tom se právě mýlí!

K Baltskému moři se z Čech dostanete již po necelých 600 km a cesta trvá něco málo přes 6 hodin. Záleží na tom, jak jste zvyklí si dělat přestávky během cesty apod. Nenechte se zmást nesmyslnými klepy o polských silnicích, které mnozí přirovnávají často k tankodromu. Není to pravda, s klidem můžeme konstatovat, že polské silnice jsou na tom s kvalitou lépe než ty české. Jediné, na co si musíte dát pozor, jsou polští řidiči, kteří mají v oblibě rychlou adrenalinovou, až spíše nebezpečnou, jízdu, která však často končí tragicky.

Pokud Vás po cestě nezdrží nějaká nečekaná událost a dorazíte v pořádku k pobřeží, můžete výlet začít návštěvou polského národního parku „Słowiński park Narodowy“.

Toulky národním parkem

Tento park byl založen v roce 1967 a rozkládá se na ploše asi 190 km2. Pro své návštěvníky je velkým lákadlem zejména proto, že nabízí velmi rozmanitou přírodní podívanou. Najdete ze jak jezera, louky, lesy, tak i hory, bažiny či pohyblivé duny.

Mezi nejzajímavější místa v tomto parku patří bezesporu:

– nejvyšší pohyblivá duna Górą Łącką o výšce 40 m.n.m., která se pohybuje rychlostí 3,5 až 10 m/rok;

– Svatá hora Kaszubów – Rowokół s rozhlednou a přírodní stezka „Rowokół“;

– Muzeum Wsi Słowińskiej, neboli Skanzen v obci Kluki, který reprezentuje život a kulturu Slovanů;

– specializované přírodní stezky v Kluckim Lesie a v Obwodzie Ochronnym Żarnowska.

Příroda je zde opravdu rozmanitá, naleznete zde přes 2000 druhů cévnatých rostlin, hub, mechorostů či řas, rovněž milovníci fauny si přijdou na své – na 260 druhů ptáků, různých savců, včetně tuleňů, či hmyzu. Od národního parku se poté můžete přemístit do nedalekého města Gdaňsk.

Gdaňsk – metropole Pomořanska

Další zastávkou, která stojí za návštěvu, je jedno z nejstarších a největších polských  měst – Gdaňsk. Společně s městy Gdyně a Sopoty tvoří aglomeraci zvanou Trojměstí. Pokud si z tohoto města chcete odnést co nejbohatší zážitek, využijte prohlídky města prostřednictvím Královské cesty. Tato historická cesta byla místem různých přehlídek, oslav či triumfálních vstupů polských králů do města. Začíná u Náhorní brány, též „Brama Wyzynna“, dále se pokračuje přes Vězeňskou Věž, mučidla (Zespół Przedbramia – Katownia i Wieża Więzienna) a Zlatou Bránu (Złota Brama) až k symbolu města – Neptunově fontáně a Lwi Zamek, který je místem pro pořádání vědeckých a kulturních událostí v Gdaňsku. Královská cesta je považována za nejkrásnější pro své typické úzké domy s vysokými štíty připomínající středověké hanzovní město, obklopené kamennými předzahrádkami či pouličními prodejci jantaru. Končí u Zelené Brány – dnešního národního muzea Polska.

Konečně u moře

Po celodenní náročné, ale velmi zajímavé, podívané se dočkají i milovníci lenošení. I když není Baltské moře teplé jako Jadran nebo některé české rybníky, voda mívá uprostřed sezony kolem 20 °C, není zde důvod, proč se neosvěžit v parném dni.

Využít pobyt u moře můžete jak opalováním na pláži s občasným dováděním ve vodě, tak i surfováním, pouštěním draka nebo jízdou na kole. Podél pláže se nachází i vyhřáté přírodní laguny, které jistě stojí za procházku. S Čechy se tu ale moc nesetkáte, drtivou většinu návštěvníků tvoří Poláci, Švédi, Finové či jiní obyvatelé Skandinávie, kteří tuto oblast považují skoro za „tropy“. Nicméně místní jsou velmi pohostinní a rádi uvítají právě své nejbližší sousedy.

Fotografie publikována se svolením Trey Holland/Flickr.com

 

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top