Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění!

cestovní pojištění

Prosluněné exotické pláže Karibiku, zasněžené vrcholy Alpských hor, či dech beroucí architektonické skvosty Paříže či Madridu. Kdo by si nechtěl jen tak sbalit kufr a vyrazit za poznáním do světa?

I když si pod každým výletem představíme jenom to nejlepší, co nás čeká, musíme se připravit i na možné nástrahy na cestě, vůči kterým je potřeba se bránit. Ne třeba hned myslet na bojové umění či zbraně, postačí i cestovní pojištění!

V dnešním technologicky vyspělém světě již nemusíte navštěvovat jednotlivé pobočky pojišťoven, ale můžete si sjednat cestovní pojištění online nebo využít nějaký srovnávač cestovního pojištění, kde se vyberete pojištění přesně na míru a za rozumnou cenu.

 Druhy pojištění

Druhů a jednotlivých parametrů cestovního pojištění je hodně. Představíme si alespoň ty nejdůležitější.

Podle zaměření cesty si můžeme vybrat:

  • pojištění turistických cest;
  • pojištění pracovních cest či
  • pojištění cest za sportem.

Některé pojišťovny též specializují cestovní pojištění s ohledem na vzrůstající zájem občanů ČR i o cyklistické zájezdy.

Dále lze pojištění rozdělit i podle územního rozsahu na:

  • pojištění vztahující se na země EU;
  • pojištění vztahující se na USA, Kanadu, Austrálii a Oceánii, nebo
  • pojištění, které pokrývá celý svět.

Důležitým parametrem je rovněž frekvence cestování. Pokud pracujete na pozici, v rámci které jezdíte často na služební cesty do zahraničí, je pro Vás více výhodně zařídit si celoroční pojištění než se zabývat sjednáváním pojištění při každé cestě zvlášť. Samozřejmě to má i své výhody z finančního hlediska.

Rozsah pojištění

V základním rozsahu pojištění je pojištění léčebných výloh. Toto pojištění zahrnuje úhradu nezbytných nákladů na ošetření při úrazu nebo nenadálém onemocnění, rovněž úhradu léků či případnou přepravu do nejbližšího zdravotnického zařízení a repatriaci do rodné země. Součástí každého standardního pojištění je i nepřetržitá telefonní asistenční služba v českém jazyce, která Vám poradí co dělat v případě pojistné události, kde se nachází nejbližší zdravotní středisko, nebo lékárna apod.

Pojištění lze ale rozšířit i o další služby a připojištění:

  • připojištění zavazadel – zahrnuje ochranu zavazadel včetně věcí osobní potřeby pro případ ztráty během přepravy;
  • připojištění odpovědnosti za škodu, které se hodí zejména rodinám s dětmi pro případ, že by rozbily nějaký předmět nebo někoho omylem zranily;
  • připojištění storna zájezdu – kryje většinu nákladů za storno zájezdu v případě, že se výletu nemužete ze závažných  zdravotních nebo rodinných důvodů zúčastnit. Pojistné plnění se pak vztahuje například i na matku či otce dítěte, pakliže dítě onemocnělo, a nemůže tak na zájezd odjet ani rodič,
  • připojištění pro případ zpoždění letu se hodí každému, kdo nemá rád nedochvilnost. V rámci tohoto připojištění Vám pojistitel v případě zpoždění nebo úplného zrušení letu pak poskytne plnění na náhradní ubytování a náklady vynaložené na stravu do doby dalšího odletu.

V rámci nadstandardního rozsahu pojištění některé pojišťovny nabízí i proplacení nákladů na pobyt osoby, která by pojištěného opatrovala v zahraničí. Tyto služby se Vám mohou hodit v případě, že například pošlete své dítě na letní tábor do zahraničí a stane se mu nějaký úraz vyžadující pobyt v nemocnici. V takovou chvíli byste určitě byli raději s ním než doma netrpělivě sedět a strachovat se.

Na co si dát u cestovního pojištění pozor?

Před podepsáním cestovního pojištění se musíte důkladně pročíst všeobecné pojistné podmínky, zejména pak pasáže týkající se výluk z pojištění, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni, co všechno Vám nebude v rámci pojistného plnění proplaceno. Je třeba si také promyslet rozsah pojištění. Čím levnější pojistné si zaplatíte, tím méně budete kryti a poté obdržíte i menší plnění od pojišťovny v případě pojistné události.

 Fotografie publikována se svolení Phasinphoto/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top