Co v žádném případě neříkat rozvedenému člověku?

Fotografie publikována se svolením artur84 / FreeDigitalPhotos.net

Rozvod je v drtivé většině případů věc, která není příjemná pro nikoho. Často se u rozvodů pere špinavé prádlo, jeden z partnerů je smutný a snaží se druhému partnerovi ze všech sil ublížit, ten si to samozřejmě nenechá líbit a problém je na světě. Pokud ještě máte děti, často se o ně přetahujete, nebo navádíte proti druhému rodiči. Lidé, kteří si rozvodem projdou, jsou ve velmi těžkém stavu a potřebují pomoc, oporu a citlivější přístup, než se dostanou z toho nejhoršího. Jsou určité věci, které se rozhodně nevyplácí říkat, protože mohou spustit lavinu slz, výčitek či vzteku. Co tedy rozvedenému člověku raději neříkat?

Já věděla, že se k tobě nehodí!

To je věta, po které byste chtěli začít řvát. Vy chcete druhého člověka podpořit, nějak ho potěšit, ale v konečném důsledku mu sdělujete, že vy jste ho prokoukla už dávno a vaše kamarádka prostě jen neviděla a neslyšela, že to měla vědět už dopředu. Po rozvodu si lidé často vyčítají všechno možné, měla jsem se k němu chovat líp, měla jsem mu povolit to nové auto, měla jsem se mu v posteli víc věnovat? Obviňujete se z mnoha věcí, myslíte na všechno, co jste mohla udělat jinak a ještě vám k tomu kamarádka dodá tohle.

A v manželské poradně jste byli?

Jestliže se zeptáte někoho, kdo se rozvádí, jestli s manželem zkusili manželství zachránit a pracovat na něm, jestli byli v poradně, na dovolené bez dětí nebo jestli třeba chodili na rande jako za starých časů, vypadá to jako taková výtka. Málo ses snažila, mělas udělat mnohem víc a třeba by se dalo manželství zachránit. Lidé pro záchranu manželství obvykle udělají opravdu všechno, zvláště pokud jsou v manželství i děti, pro které stojí za to rodinu zachránit. Jenže nic se nemá lámat přes koleno a i když se snažíte sebevíc, mnohdy to prostě nevyjde.

Vždyť jste vypadali tak spokojeně a šťastně!

Někteří lidé se umí pohádat i na večírku nebo na oslavě a je jim jedno, jestli se lidé okolo dívají, a tak ví, jaké problémy mají. Jiné páry se radši tváří, že je navenek všechno v pořádku a raději své problémy řeší v soukromí. Lidem okolo tak takové páry mohou připadat jako naprosto spokojené a šťastné. O to větší je pak ten šok, když se takový pár, který působil bezproblémově, rozvádí. Vypadá to pak, že dotyčné osobě něco vyčítáte a ta bude mít potřebu se hájit a obhajovat.

A zkusili jste opravdu všechno?

Tato otázka vás nadzvedne. Jak na ní odpovědět? Samozřejmě, že jsme zkoušeli všechno, poradnu, dovolenou, mluvili jsme o problémech a podobně, ale nic nebylo platné a dobré. Prostě vztah zachránit nešel. Lidé, kteří jsou čerstvě po rozvodu, tak nad touto otázkou začnou přemýšlet. Fakt jsme se snažili vztah zachránit? Nerozvedli jsme se příliš brzo?

Fotografie publikována se svolením artur84 / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top