Děti a domácí práce. Jaké a od kdy?

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

Každý z nás jako dítě určitě doma pomáhal, ať už dobrovolně, nebo z donucení. Pomáhat se zkrátka musí. Jako malé mi asi nejvíc vadilo to, že mě rodiče nutili pomáhat ve chvíli, kdy se mi to absolutně nehodilo. Zrovna v televizi běžel můj oblíbený seriál, zrovna hráli mou oblíbenou písničku, zrovna jsem četla napínavou knížku a podobně. Občas jsem se zatvářila, že se učím a tím pádem jsem se vyhnula nějakým těm pracím, ale obvykle to nezabíralo. Asi jsem nebyla moc dobrá herečka. Jako malá jsem si vždycky říkala, že já své děti nebudu nikdy nutit pomáhat, ale s přibývajícím věkem svůj názor měním. Kdy je ta správná doba, aby dítě začalo pomáhat s domácími pracemi? V kolika letech? A s jakými pracemi? Tyto otázky si klade moje teta, která chce bratránka „zapřáhnout“ do domácích povinností.

Nejlépe je začít odmalička! Co je však pojem odmalička? Zhruba od tří let, tedy od doby, kdy se váš miláček začne o vše zajímat, chce vám sám pomáhat, asistovat, a vysloužit si tak pochvalu. Jakmile začnete dítě vést k tomuto odmala, nebude pak brát domácí práce za nepříjemnou povinnost a bude se na ně těšit, protože z nich kápne nějaká ta pochvala nebo odměna. Berte dítko s sebou na nákupy, společně vařte, společně prostírejte k večeři, ukládejte nádobí do myčky, věšte a skládejte prádlo a podobně. Děti ve věku tří let chtějí být co nejvíce jako dospělí. Chtějí pomáhat, chtějí pochválit a cítit se velmi důležitě.

Jakmile dítě pomáhat chce, je potřeba popadnout šanci a pořádně ji využít. Určitě vám ze začátku pomoc dítěte bude spíše přidělávat práci a zdržovat vás, ale rozhodně se vám to vyplatí. Navíc je to čas strávený společně s vaším dítětem, takže proč ne. Rozhodně dítko nevyhánějte se slovy: „Uhni, budu to mít mnohem rychleji.“ a podobně. Když dítko něco pokazí, nekřičte, lepší varianta je, že vše společně napravíte. Dítku řekněte, že se nic neděje, že chybami se člověk učí a příště to zvládne lépe. Když to společně zvládnete, pochvalte vašeho prcka a ten bude mít rozhodně větší chuť a radost z pomáhání.

Rozhodně je dobré dětem uložit nějakou domácí práci jako pravidlo. Samozřejmě přiměřeně k jeho věku, například sypání granulí pro vašeho mazlíčka, krmení rybiček, pomáhat zalévat květiny, starat se o záhonek na zahradě. Je pravdou, že zpočátku bude nutné dítě hlídat, protože si neumí pořádně představit, že nakrmit domácího mazlíčka je potřeba zítra, pozítří. Ve chvíli, kdy se dítěti nechce, není od věci zvolit drobný nátlak jako například, že přece vaše dítko nechce, aby váš zvířecí miláček byl o hladu, protože se mu nechce a podobně.

Okolo tří až čtyř let dítě dokáže drobné domácí práce jako vytáhnout prádlo z pračky do koše, zalévat květiny, starat se o jídlo vašemu zvířecímu miláčkovi, měnit mu vodu, utřít prach atd. Ve věku pěti až šesti let už toho zvládne více. Například míchat jídlo, vytahovat pecky z ovoce, vytahovat různé kuchyňské náčiní, držet, podat věci a spoustu dalších činností. Po dovršení sedmého roku zvládne již připravit jednoduchou snídani, umýt nádobí, vytřít podlahu, vyluxovat či prostřít stůl úplně samo. Je jasné, že dětem budou domácí práce zpočátku chvíli trvat a asi to zpočátku nebude tak dokonalé, jako by to bylo od vás, ale rozhodně dítě neodrazujte, ztratí pak motivaci a radost z domácí práce, což je špatně.

Odměna? Pochvala. Dítě vám doma pomáhá za pochvalu, za lízátko a podobně. Psychologové radí, že rozhodně není dobré dávat za domácí práce peníze. Dítě si pak zvykne na to, že když něco doma udělá, automaticky za to dostane zaplaceno, což tak rozhodně není. Placení se proto při domácích pracích pokud možno vyhněte.

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top