Dieta podle krevní skupiny

dieta

Víte, jakou máte krevní skupinu? A už jste někdy slyšeli o tom, že ovlivňuje náš život? Dieta podle krevní skupiny prodělala již v minulosti svůj velký boom a doposud je oblíbená u velkého počtu lidí na celém světě včetně celebrit. Má však také velkou řadu odpůrců. V dnešním článku se na tuto dietu zaměříme trochu z blízka.

Jak se vůbec objevila?

S touto dietou přišel jako první Američan Peter D’Adamo. A zhruba před 10 lety se dostala do povědomí také u nás. Základem je rozdělení populace podle krevních skupin, o kterých se tvrdilo, že byly postupně vytvářeny stravovacími návyky osob. Toto je základní rozdělení – A: zemědělec, introvert, B: kočovník, vyrovnaný, AB: kočovníci a zemědělci – vzácný, záhadný, 0: lovec, vítěz.

Co to znamená?

Jde o redukční dietu, která pramení z předchozího rozdělení na čtyři základní skupiny lidí. A usiluje se o připodobnění stravy jednotlivých osob stravě našich předků, tak aby dosáhli přirozeného stavu výživy a shodili nadbytečné kilogramy.

Skupina 0

Jestliže je vaše krevní skupina „nulka“, pak patříte mezi lovce. Tato skupina může konzumovat velké množství masa. Upřednostněte však spíše libové červené maso. Zakázané jsou zde potraviny, které obsahují lepek či kukuřici, ale také některé typy ovoce. Jsou to například borůvky nebo mandarinky.

Skupina A

Máte-li krevní skupinu A, jste zemědělec. Z toho vplyne, že byste se měli vyhnout masu v jakékoliv podobě. Vám, jako zemědělci přísluší jíst více zemědělské plodiny.

Skupina B

Jste-li „béčko“, patříte mezi kočovníky a můžete konzumovat jak maso, tak zeleninu. Rovněž mléko a jiné mléčné výrobky. Dalo by se tedy říci, že jste na tom ze všech skupin nejlépe, ale i pro vás platí jistá omezení. Není vhodná drůbež, ale ani vepřové, ryby či mořské plody, luštěnina nebo niva ani hermelín.

Skupina AB

Tato krevní skupina má zakázáno vše, co skupina A i skupina B. Ke konzumaci se doporučuje ananas, který podpoří trávení, řasy, zelená zelenina, mořské plody. Tofu, které zvyšuje účinek metabolismu.

Jaké plynou výhody?

Tato dieta se lidem většinou stává celoživotním stylem, protože jste nuceni přemýšlet nad tím, co jíte. Plánujete nákupy, jídelníček, vaření a neplácáte tak páté přes deváté. A v neposlední řadě se upraví trávení včetně zdravotního stavu a rovněž sníte menší množství potravin než obvykle.

Jaké plynou nevýhody?

Vědecky účinnost této diety nebyla prokázána. Jakmile přestoupíte na jiný stravovací cyklus, můžete pocítit velkou únavu. Také se u vás může objevit zápach z úst nebo velmi silný čpavý zápach potu a mezi další nevýhodu patří neustálé se hlídání, což může být otrava. V restauraci rovněž nevaří pro krevní skupiny a mnohdy můžete mít na talíři kombinaci více skupin. 

Fotografie publikována se svolením tiramisustudio Photography/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top