Dítě a nové jídlo? Máme tipy, jak jej na něj naučit!

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Snažíte se svému potomkovi nenápadně podstrčit nějaké nové jídlo, nebo nějakou novou ingredienci? A obvykle se nesetkáváte s velkým ohlasem. Dítě se v jídle rýpe, vybere jen to, co mu chutná a co zná, nechává na talíři to, co nezná a co mu nechutná. Popřípadě, když mu dáte na talíř nové jídlo, řekne, že nechce, nechutná mu to, a to aniž by to zkusil.

V tu chvíli se pak držíte všeho možného, jen abyste dítěti nic neřekla. Vydrží u talíře sedět hodiny a hodiny, aniž by z talíře něco jen ochutnalo. Má svou stálou pětku, které se bezpečně drží a nic nového prostě nezkusí. Jak takové dítě přimět k tomu, že pět jídel prostě není zdravé a je třeba jíst i něco jiného? Poradíme vám tipy, jak dítě naučit na nové jídlo!

Nikdy ne velké množství

Velké množství nového jídla dítě spolehlivě odradí. Dejte mu ochutnat jenom trošku, pokud bude o jídlo projevovat zájem. Počkejte až tu trošku, co jste mu dali, sní a bude si chtít přidat. Není nic horšího, než když před dítě postavíte horu nového a neznámého jídla. Logicky se tak zapře a nebude chtít ani zkusit. Dítě bude mít pocit, že se může rozhodnout, zda si dát ještě nebo ne, vy nebudete zbytečně plýtvat jídlem a všichni budou spokojeni.

Zamíchat a podávat

Pokud přidáváte do jídla něco, co dítko ještě nejedlo, je dobré vzít a novou ingredienci přidat do jídla a zamíchat. Například mrkev můžete nakrájet na kostičky, smíchat s masem či jinými ingrediencemi, které dítě má rádo. Mnohdy si toho ani nevšimne. Jsou však takoví experti, kteří dokážou i z brambor smíchaných s mrkví onu mrkev, kousíček po kousíčku, vybrat a položit jí bokem na talíř.

Hlad? To je nejlepší kuchař!

Pokud dítě má opravdu hlad, můžete mu zkusit dát nové jídlo. Ve chvíli kdy cítí, že mu kručí v bříšku a hlad má opravdu veliký, může vzít zavděk i jídlem, které nezná. A obvykle v tuto chvíli zjišťuje, že i když tvrdil, že mu vůbec nechutná, najednou mu zachutná.

Zapojit dítě do přípravy jídla

Dítě moc rádo pomáhá a v kuchyni je pomáhání nejzábavnější. Na nové jídlo můžete své dítě naučit i tak,  že bude při vašem vaření asistovat. Jděte s dítětem nakupovat a poté vařit. Bude vám pomáhat, podávat, umývat, podle věku. Dítěti bude jídlo chutnat, uvařila jste jej přece s jeho vydatnou pomocí. Navíc, pokud máte například zahrádku nebo balkón, můžete s dítkem pěstovat bylinky, zeleninu a i to provádějte s dítkem. Bude tak přímo u zrodu jídla a bude mu víc chutnat to, co si vypěstuje.

Jděte příkladem

Jestliže dítěti dáváte nějaké nové jídlo či ingredienci, musíte i vy jídlo jíst. Dítě logicky nebude jíst něco, co mu vy nutíte, ale sami si to nedáváte, protože vám to nechutná. Dítě vidí vzor ve svých rodičích a tím pádem dělá vše to, co dělají rodiče. Pokud tak budete jíst zeleninu, máte šanci, že ji bude jíst i dítě. Pokud však něco nejíte a nutíte to dítěti, nesetkáte se s úspěchem.

Do ničeho nenutit

Nejhorší je, když dítě do něčeho nutíte. Dítě se tak automaticky zapře a bude říkat, že to nechce, nebude to jíst, nebude mu to zaručeně chutnat, i když to nesní. Pak se bude vrtat v jídle a akorát vás to vytočí, pokud nechce, tak ať nechá, vždyť se přece vůbec nic neděje, dá si jídlo později, nebo jindy.

Nepodporovat vybíravost!

Když dítě řekne, že nechce, nenuťte jej. Ale pozor, mnohé děti tvrdí, že nemají hlad, v mžiku se otočí a chtějí čokoládu, oplatek a podobně. Tak to ani náhodou, jídlo je jen jedno a to je to, co je na talíři. Pokud dítě nemá hlad, tak logicky nedostane ani čokoládu, oplatek, nic. Nebo například, aby vaše dítko jedlo, vykrajujete mu ozdobné tvary, předškolák by však měl jídlo sníst normálně, i bez těchto ozdobných tvarů. Nerozmazlujte jej zbytečně.

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top