Dítě je obětí šikany

sikana

Šikana je vždy velmi závažná věc a je jedno zda se jedná o fyzickou šikanu nebo šikanu psychickou. Na dětech šikana může zanechat velmi nepříjemné zážitky. Můj malý bratranec se stal obětí šikany. Ostatní děti se mu smály, protože nosí brýle a nijak nevyniká ve sportu. Neustále na něj pokřikovaly, brečoune, sportovní antitalente a podobné urážky, systematicky mu ubližovali a výsledkem toho bylo, že bratranec nechtěl chodit do školy, nechtěl nosit brýle a zoufale se snažil vyniknout ve sportu. Dlouho jsme mu museli vysvětlovat, že to tak není a každý je šikovný na něco jiného.

Pokud jde o fyzickou šikanu, objevují se údery, kopance či jiné fyzické ublížení. Pokud se jedná o psychickou šikanu, zde se objevují urážky, posměch, výsměch, neustále ataky, psychické týrání, vyhrožování, neustálé slovní napadání a podobně. Nikdo z nás nechce šikanu zažít, o to víc by jí neměli zažívat především děti.

Šikana se musí podchytit hlavně včas. Dítě má obvykle strach, protože ti, co jej šikanují, mu také vyhrožují. Děti se obvykle nedokážou tolik a tak dobře bránit a je rodičích, aby se svých dětí zastali a pomohli jim. Ze všeho nejdříve je nutné zjistit, o co se jedná. To zjistíte poměrně snadno, kdy se dítě vyhýbá škole, nějakému kroužku, určité hodině, družině a podobně. Vyhýbá se obvykle místu, kde se může s těmi šikanujícími jedinci potkat. Může se zhoršit prospěch, změnit se chování, přidají se zdravotní potíže a podobně. V tuto chvíli si rodiče všímají a začnou situaci řešit.

Třídní učitel nebo ředitel školy

Jako první možnost jděte za třídním učitelem. Poté co se dítě svěří, mu poskytněte podporu, ujistěte ho, že tohle se dít nesmí a vy zasáhněte. Třídnímu učiteli situaci vysvětlete a chtějte, aby zjednal nápravu a viníky potrestal. Třídní učitel by měl k celé situaci zaujmout jasné stanovisko a situaci řešit. Pokud však třídní učitel nemá k situaci postoj či vám nebo dítěti nevěří, můžete se obrátit na ředitele školy, který by měl situaci rovněž vyhodnotit a řešit. Trvejte na omluvě vašemu dítěti a také na tom, aby jedinec či jedinci, kteří vaše dítě šikanují, byli pořádně potrestaní. Pokud se šikana odehrává v kroužku nebo v družině, kontaktujte lektory nebo vychovatele.

Rodiče šikanovatele

Pokud učitel ani ředitel se situací nechtějí zabývat, dají ruce pryč, obraťte se na rodiče a jasně jim dejte najevo, že nechcete, aby vaše dítě bylo šikanováno. Je možné, že vás rodiče šikanovatele (toho, kdo šikanuje) nebudou brát vážně, budou se s vámi odmítat bavit, nebudou vstřícní a podobně, někteří rodiče vidí ve svých dětech polobohy. V takovém případě máte další možnosti.

Sociální odbor popřípadě policie

Pokud se nedomůžete spravedlnosti a nápravě ve škole nebo u rodičů máte možnost to ohlásit na policii nebo na sociální odbor. Šikana je trestný čin a existují za ně postihy. Je to však až ta poslední možnost, vždycky je lepší řešit situaci nejdříve s učiteli nebo rodiči.

Nejvíce zde záleží na dítěti a na tom, aby bylo v pohodě a aby se situace jednou pro vždy vyřešila. Nutné je, aby dítě vidělo, že mu věříte, že za ním stojíte, že jej budete bránit a obhajovat a to, co se mu děje, vyřešíte. Dejte dítěti najevo, že stojíte na jeho straně, to je pro něj v tuto chvíli to nejdůležitější.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top