Dovolená a spropitné. Kolik a kde dávat?

Fotografie publikována se svolením pakorn / FreeDigitalPhotos.net

Spropitné nebo taky dýško je u nás zcela zavedeno a představuje poměrně určitou část příjmů obsluhy. Jenže v každé zemi je tomu jinak. Někde je dýško dobrovolné, jinde berou spropitné samozřejmé a spíše je urazíte tím, že žádné dýško nedáte. Existují i země, kde je pár korun navíc bráno jako velká urážka. Inu, různé země, různé zvyky. No jo, jenže léto je doba dovolených a tak je určitě dobré vědět, kde spropitné dávat, kde je naopak nedávat, v jaké míře je dávat, komu je dávat a komu naopak ne.

Na dovolené lidé utrácejí za spropitné mnohdy víc, než u nás. Zvláště pak v zemích, kde jsou místní na spropitném závislí a značně to vylepší zdroj jejich příjmů. Sestavili jsme přehled nejnavštěvovanějších destinací a také to, kde se dává spropitné a v jaké výši. Díky našemu přehledu budete vědět, co a jak, a nemusíte tak zažívat potupné pohledy obsluhy. U nás jsme zvyklí spropitné zaokrouhlovat na nejbližší částku.

Chorvatsko

V Chorvatsku se spropitné dává a obsluha jej ráda přijme. V restauracích je výše spropitného obvykle deset procent z celkové částky. Když někam jedete taxíkem, částka se zaokrouhluje k nejbližší částce. Pokud jste ubytovaní v hotelu a jste se službami spokojení, můžete jim dát minci jakékoliv hodnoty, budou za ni vděčni. Jestliže jdete do baru, zde je spropitné, tedy jeho výše, zcela ve vaší režii.

Řecko

Servis je zahrnut v ceně a spropitné je tak jen na vás. V hotelu nebo penzionu můžete nechat na stole pár mincí pro pokojské, které vám přijdou uklidit váš pokoj. Taxikář spropitné neočekává. Setkala jsem se však na fakultativním výletě s tím, že v autobuse měl řidič u sebe košík, kde mohli turisté házet drobné mince. Za to, jak bravurně jezdil v těch řeckých točitých a mini uličkách, si to zasloužil.

Itálie

V Itálii spropitné funguje na způsob servisu. Pokud není v ceně zahrnut servis, je obvykle spropitné ve výši deseti procent z částky. Hotelový servis, jako portýr, recepce a pokojské neodmítnou nějakou tu minci. Pro pokojskou můžete nechat mince na stole. Jízda taxíkem vás vyjde na určitou částku, ale italští taxikáři spropitné očekávají.

Egypt

Zde je spropitné velmi vřele přijato! Místní na tom nejsou nijak zvlášť finančně dobře a mnohdy díky práci živí rodinu. Jsou však velmi pohostinní a milí, což samozřejmě jejich šance na spropitné zvyšuje. Deset procent je v pořádku a i tak někdy můžete od obsluhy slyšet nesouhlasné mumlání, jakože to není nutné, ale to už je součást jejich kultury.

Turecko

V běžných restauracích je to obvykle pět až deset procent. V těch dražších restauracích je to deset až patnáct procent. Spropitné však není povinnost, obsluha na vás bude stejně milá, i když spropitné nedáte. V Turecku jsem se setkala s kasičkami, které byly na baru, v jídelně, v recepci, kde můžete vložit pár mincí. Za ně budou všichni vděční. Když jsme pokojské nechali pár drobných na stole, druhý den jsme se dočkali osušek, které byly krásně složené.

Francie

Ve Francii se spropitné moc nedává. Patnáct procent je totiž ze zákona zahrnuto v ceně. Nicméně číšník z těch patnácti procent nemá nic. Jestliže jste spokojeni s jídlem a s obsluhou, tak částku v restauraci zaokrouhlete. Pár drobných mincí očekává personál hotelu a i v taxíku můžete cenu malinko zaokrouhlit.

USA

V Americe jsou na spropitném závislí. Patnáct až dvacet procent z částky je takový standart. Horní hranice znamená, že jste s obsluhou velmi spokojeni. I když jste spokojeni nebyli, dolní hranice je deset procent. Když vám v hotelu pomohou odnést zavazadlo, zaplatíte dolar za jedno zavazadlo. Za drink je to jeden dolar a taxikáři se dává patnáct až dvacet procent.

Kde se spropitné nedává:

Japonsko

Japonsko je země, kde jsou všichni uctiví, milí a příjemní. Dobrou obsluhu považují za naprostou samozřejmost a naprostý standart. Moje kamarádka byla v Japonsku a zažila dost nepříjemný zážitek. V obchodě dala prodavačce pár jenů. Ta s nimi za ní vyběhla a vysvětlila jí, že si od ní nic nevezme. Tvářila se prý, jakoby jí hrubě urazila. Takže v Japonsku opravdu spropitné nedávejte.

Fotografie publikována se svolením pakorn / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top