Druhé manželství, proč je lepší než to první?

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Ne všechno, co v životě děláte, se vám povede hned na první pokus. I když je jasné, že bychom si všichni přáli, aby nám vše napoprvé vyšlo. První práce byla ta vysněná, první byt byl ten vysněný a také první manželství, aby bylo báječné a trvalo dlouho, navěky věků. Jenže člověk míní, život mění, i to, co vypadá naprosto báječně a skvěle, se může po pár letech změnit. Lidé, kteří se vroucně milovali a slibovali si modré z nebe, najednou spolu nemohou vydržet, handrkují se o každou maličkost, kydají na sebe špínu a podobně. Rozvod je vždycky těžký, končí jedna etapa, která však nechala šrámy, a mnoho lidí pak má z dalšího manželství strach.

Není divu, jedna špatná zkušenost jim stačila, jenže lidé nejsou stejní, každý jsme jiný, jinak věci řešíme, jinak reagujeme, jinak se chováme. Proto manželství s jiným člověkem bude jiné a může být i lepší. Mí rodiče se rozvedli po dvaceti letech, otec se po čase znovu oženil a podle mě je jeho druhé manželství lepší, než bylo to s mou mámou. Oba si rozumějí, mají stejné zájmy, koníčky, partu přátel a jsou velmi aktivní, což s mou mámou nikdy nebyli. A jak je známo, na druhý pokus je to vždycky lepší, poučíte se z chyb a snažíte se je už nedělat.

Více společného

Z prvního manželství se často poučíte. Zjistíte, co vám na partnerovi vadí, co se vám naopak líbí. Také zjistíte, k čemu dokážete být tolerantní, k čemu naopak ne. Zjistíte, proč to první manželství vlastně nefungovalo, co za tím vším vězí. Druhého partnera tak vybíráte o to víc uváženěji, lépe. Máte toho spolu tak mnohem víc společného, jako například, že se rádi chodíte bavit, máte rádi stejné filmy, stejnou hudbu, jezdíte spolu na kole a podobně. Díky tomu tak kompromisy ustoupí do pozadí, už jich nemusíte dělat tolik, jako v prvním manželství, více se spolu shodnete, což samozřejmě zamezuje zbytečným hádkám.

Více víte

Už si na nic moc nehrajete, víte, že stejně všechno, dříve či později vyplave na povrch, už se tolik před partnerem nehlídáte, jste více sami sebou, tudíž se vám nesmírně uleví. Víte, že nemá cenu v sobě potlačovat vztek, držet to v sobě a očekávat, že z výrazu vaší tváře si partner všechno přečte a pochopí, co s vámi ve skutečnosti je a co vás trápí. Jestliže vás něco štve a trápí, řeknete to na rovinu, protože je lepší pročistit vzduch teď, když je to čerstvé, než abyste čekali, až to ve vás všechno bouchne, a vy tak vychrlíte věci, které ani říct nechcete.

Umění kompromisu

Umění kompromisu by se, alespoň podle mě, mělo vyučovat v nějakých kurzech, protože to je něco, co se učíme hodně dlouho. Kompromisy jsou ve vztahu nutné a důležité, protože jinak se nepohnete z místa a ani vaše čtvrté manželství nebude to pravé. Vzájemný kompromis je ten nejlepší, protože uhnete ze svých stanovisek oba dva a vzájemně se domluvíte. Popřípadě se budete v kompromisech střídat, což je také fajn, jednou ustoupí on, podruhé zase vy. Víte přesně, kdo jste, co od života chcete, kde máte hranici a kam až chcete zajít. Tím pádem vám nevadí udělat ústupek ve chvíli, kdy partner chce, abyste odjeli ve tři, ale vy chcete jet až ve čtyři.

Společný čas, který spolu trávíte

Vážíte si více času, který strávíte spolu, umíte si užít každičkou minutu. Neženete se za ziskem, za penězi, nesedíte dlouhé hodiny v práci, víte totiž, že existují mnohem důležitější věci, které se penězi vyčíslit nedají. Nehoníte se, jste mnohem, více spokojenější a uvolněnější.  Umíte však trávit čas i odděleně, kdy jdete na víno s kamarádkami a on na pivo s kamarády, když se sejdete, společně si vyprávíte zážitky, které se vám staly a nezevšedníte si. Těšíte se na sebe, stýská se vám, což váš vztah ještě více posiluje a uceluje.

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top