Hádky mezi rodiči

Hádka

V životě každého člověka, občas dochází k různým nedorozuměním, slovním střetům vyústěným, až v hádku. Každý v takové chvíli reaguje jinak, ale existují tzv. nepsaná pravidla, které bychom měli dodržovat. Věci z minulosti do hádek nepatří, stejně jako nadměrné zveličování dané záležitosti. Velmi častou chybou v hádkách, bývá poukazování chyb partnera, před ostatními lidmi. Taková hádka neznamená nic příjemného a už vůbec by neměly, být přítomny děti.

Určitě i sami vzpomenete na své dětství, kdy jste byli svědky rozepře mezi rodiči. V tu dobu, jste se možná i dušovali, že vy to nikdy svým dětem dělat nebudete. Děti jsou velmi emocionální bytosti a vše, prožívají s daleko větší intenzitou. Hádky mezi rodiči, zanechávají na dětech neblahé následky. Vyvolávají v nich strach, úzkost a nezřídka i pocity viny, že za hádkou stojí práv ony. Na dětech je možné vysledovat, že pokud je máma s tátou v pohodě, je i dítě v pohodě. Pokud se máma s tátou hádají, dítě je nervózní, ustrašené a plačtivé.

Starší děti se už dokážou přimíchat do situace a naznačit rodičům, aby hádku ukončili. Občasné výměně názoru se nejspíš nedá úplně předejít, ale je možné situaci zvládnout, bez větších potíží. Pokud však k hlasité výměně názorů u vás dochází poměrně často, je vhodné se zaměřit na to, co ve vztahu skutečně nefunguje?

Jak inteligentně na výměnu názorů

  • Především to znamená neuchylovat se k ponižování a zesměšňování partnera
  • Žádné používání vulgárních výrazů
  • Žádné facky, fyzické útoky
  • Používejte rozumné argumenty
  • Žádné citové vydírání k dosažení svých záměrů
  • Nevtahujte do diskuze děti a třetí osoby
  • Vášnivou debatu ukončete projevem lásky, vzájemné úcty a pochopením se navzájem
  • Není hanba ukázat dětem, že jsme třeba uznali pochybení, ale místo napadání, jsme zvolili taktiku vyjednávání

 

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top