Havarijní pojištění – ano či ne?

havarijní pojištění

Každý má rád svůj majetek a snaží se ho co nejvíce ochránit. Co teprve, když se staneme čerstvými majiteli nového vozu? V ten moment se náš sen mění v krutou noční můru v podobě škrábance na laku nebo promáčklého nárazníku od nešikovného souseda.

Ale jak si proti těmto nemilým situacím ubránit? Povinnost uzavřít si povinné ručení nám stanovuje stát, ale v případě nehody nám kryje pouze škody na ostatních vozidlech, ale ne na našem vlastním. V takovém případě už nezbývá nic jiného než investovat ročně několik tisíc korun do havarijního pojištění. Tedy pokud nechceme ve dne v noci dělat stráž u našeho „plechového mazlíčka“.

 Pro koho je havarijní pojištění vhodné?

Pokud vlastníte nově koupené vozidlo, havarijní pojištění se Vám jistě vyplatí. Co se týká rozsahu pojištění, je nejvýhodnější využít komplexního krytí škod, tedy škod způsobených jak nehodami, tak přírodními živly či loupežemi a vandalismem. Pokud jste majitelem staršího vozu, platí, že se zvyšujícím stářím vozidla zároveň klesá jeho cena, ale rovněž pojistná částka a pojistné. V takovém případě stojí za uvážení pojistit se pouze na rizika, která jsou ve Vašem případě nejpravděpodobnější, například bydlíte-li v domě s vlastní uzamykatelnou garáží a nemáte auto zaparkované pouze na veřejném parkovišti, můžete omezit krytí rizik o škody způsobené právě vandalismem či krádeží.

V případě, že Vám standardní rozsah pojištění nepostačuje, je možno si i přikoupit připojištění, které se vztahuje na části vozidla, které nejsou v základní pojistce. Jedná se například o připojištění čelního skla, zavazadel přepravovaných pojištěným vozidlem nebo zajištění asistenční služby.

 Jak stanovit výši pojistného?

Co vlastně stanovuje výši pojistné částky? Zde hraje roli více faktorů. V prvé řadě je důležité, zda je vozidlo nové či ojeté, v případě nového auta má vliv na výpočet částky pořizovací cena vozidla a u ojetého vozu je to již časová cena, která je nižší s růstajícím stářím vozidla. Dalším faktorem je typ a značka vozidla, dále rozsah krytí škod, od dopravní nehody, přes živelní pohromy až po krádež a vandalismus. Čím větší spoluúčast si určíte, tím levnější bude pojistné. Některé pojišťovny Vám též mohou nabídnout slevu například při využití více produktů apod. Nesmíte též zapomenout na míru zabezpečení vozidla proti krádeži a stupeň výbavy.

Je třeba se připravit na to, že pokud chcete mít automobil komplexně pojištěný, budete muset zaplatit vyšší částku. Ale ne ve všech případech to tak platí, nejdražší vždy neznamená nejlepší. Před uzavřením pojištění je potřeba si projít nabídku od více pojišťoven, abyste si upřesnili, co Vám přesně vyhovuje.

 Postup při sjednání pojištění a na co si dát pozor

V případě, že jste již pevně rozhodnuti investovat do havarijního pojištění, je potřeba být stále ostražitý a v případě jakýchkoli nejasností se nebát zažádat si o vysvětlení.

Pojistit můžete vozidlo registrované v České republice, které má platný technický průkaz. Kopii VTP po Vás před podepsáním smlouvy budou požadovat. Je třeba být připraven i na to, že některé pojišťovny mohou požadovat fotodokumentaci, týkající se stavu vozidla, povinné výbavy nebo dokonce provést prohlídku technického stavu vozidla.

Na co si naopak musíte dát pozor vy, jsou Všeobecné pojistné podmínky, abyste v případě nějaké škodní události nebyli nemile překvapeni.

Je to například pojem obecná cena a nová cena vozidla. Pokud se pojistíte na novou cenu vozidla, znamená to, že v případě pojistné události Vám pojišťovna vyplatí plnění ve výši pořizovací ceny vozu. V opačném případě Vám vyplatí částku, která je zohledněna stářím a technickým stavem vozidla. Například po třech letech užívání už může být cena poloviční.

Je dobré se svého pojišťovacího poradce zeptat, zdali Vám poskytne nějakou slevu, pakliže splňujete nadstandardní zabezpečení vozidla nebo například, jestli už u dané pojišťovny máte zakoupený jiný produkt pojištění. Ale pozor! Možnost slevy na pojistném s ohledem na výši spoluúčasti je sice lákavá, ale chutná hořce při pojistné události, kdy Vám o její míru sníží výši pojistného plnění.

V neposlední řadě zaměřte též pozornost na tzv. výluky z pojištění, tedy situace, za kterých Vám pojišťovny nevyplatí pojistné plnění. Standardně sem patří škody způsobené úmyslně či při páchání trestné činnosti, ovšem můžou se zde vyskytnout i jiné, které byste nečekali.

Z celkového hlediska není lehké vybrat si pojišťovnu, která Vám poskytne za příhodnou cenu nejkvalitnější služby. Nejdražší pojistné neznamená vždy nejvyšší míru kvality služeb. Důležité je si ověřit například ze zkušeností známých či příbuzných, zda měli s danou pojišťovnou dobré zkušenosti z hlediska likvidace pojistných událostí. Zda celá záležitost byla vyřešena bez zbytečných průtahů a byla vyplacena adekvátní částka odpovídající pojistnému a všeobecným pojistným podmínkám.

Fotografie publikována se svolením Subhakit73/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top