Hudba jako balzám na duši

hudba

Pod slovem hudba se každému člověku vybaví jiný styl muziky. Sto lidí a sto chutí. Jedno se však hudbě upřít nedá. Je to její kouzlo a moc ovládat lidské emoce. Hudba může být relaxační, meditační, vážná, dramatická, romantická, moderní, tematická, depresivní a mnoho dalších. Já osobně se v tom velkém množství ztrácím a občas si připadám jako „Alenka v říši divů“. Nepatřím mezi hudebně nadané a hudbu si vybírám tím nejjednodušším způsobem, a to je líbí nebo nelíbí. Přenechám však prostor k vyjádření odbornici na muziku, a tím je paní Monika Hoňková.

Z rozhovoru s paní Monikou Hoňkovou-textařkou a básnířkou

Nedávno jsem navštívila koncert jedné začínající skupiny, jejíž členové jsou absolventi hudební konzervatoře. Byla jsem usazená vedle hudebních znalců, zatímco druhá část publika byla zcela hudebně laická. Koncert jsem si užila. Písničky byly chytlavé, texty měly co říct a hlavně, na chlapce a dívky se dalo dívat. Po skončení hudebního programu jsme se dostali do diskuze o tom, jak se nám koncert líbil. Hudební znalci rozebírali špatně nazvučenou aparaturu, místy falešné tóny, neznějící kytaru, špatný akord u klavíru na začátku jedné skladby. Naproti tomu laikové vypadali odpočatě, diskutovali o tom, která píseň se jim nejvíce líbila. Jejich diskuse byla proložena bílým i červeným vínem. Žádné starosti, žádný spěch domů. A o tom hudba je. Muzikanti se snaží ze všech sil pobavit publikum. Nejen chytlavou melodií či srdceryvným textem. Ještě po koncertě vedou dlouhé diskuse o tom, jak a co zlepšit. Každý z nás má svou oblíbenou hudbu, po které sahá v době smutku, pro účel relaxace, romantiky nebo s hudbou usíná. Kdo si jakou hudbu zvolí, je jen na něm. Pokaždé, když sahá na nějaké CD, má k tomu svůj důvod, který, jak interpreti doufají, splní. Dnešní doba je plná klasiky, popu, rocku, rapu. Hudebních žánrů je opravdu mnoho. Stane se, že hudebník není schopen odpovědět na otázku, jakou hraje muziku. Dnešní virtuózové navštěvují svět rocku a metalové skupiny doprovázejí filharmonické orchestry. Jedno je ovšem jisté. Na Vánoce všude znějí koledy.

Fotografie publikována se svolením digitalart Photography/ FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top