Hvězdy nám nepřály

Zdroj: www.thefaultinourstarsmovie.com

Josh Boone přichází s novou srdceryvnou a lehce humornou romancí vyprávějící o životě těžce zkoušených lidí, kteří se ke své životní situaci staví s kapkou humoru. Hlavní hrdinové hledící smrti přímo do očí přetvářejí dramatický film o smrti na humornou odlehčenou romanci o lásce umírajících lidí. Je to vůbec možné? Zdali je to možné, si můžete ověřit s filmem „Hvězdy nám nepřály“.

Josh Boone přináší další film vyprávějící příběh člověka s rakovinou, který se dost podobá filmu 50/50. Přestože film 50/50 nastavil laťku příliš vysoko, Hvězdy nám nepřály mu šlape na paty. Uvidíme tedy, zdali dosáhne jeho úrovně. Filmy mají stejný základ a tím jsou hrdinové s tragickým osudem a břitký humor. Čím odlehčenější film je, tím dojemněji však působí. Romance vyvolává silné emoce, které ve vás zanechávají silný dojem, a tak humorný ráz filmu vás donutí plakat více, než všechny dojemné scény. Krátce shrnuto jde o film zpracovávající velmi smutné téma, jeho pozitivní stránkou je nebývalá lehkost zpracování, která se v Hollywoodu jen tak nevidí. Film je filmovou adaptací stejnojmenné knihy Johna Greena.

Romance sympatických teneegerů

Film je člověku o tolik, o kolik mu jsou blíže hlavní hrdinové. Zde hlavní role představují mladí teneegeři, kteří si vás svým charakterem dokážou omotat kolem prstu.

Hlavní postava Hazel, kterou hraje právě vycházející hvězda Shailene Woodley, je obyčejná holka, kterou však potkal neobyčejně tragický osud. Již dlouhou dobu trpí nesmírně krutou rakovinou, která ji pomalu zabíjí. Hazel přežívá sama sebe a v podstatě svůj osud, neboť již měla být dávno po smrti. Momentálně je v posledním stadiu rakoviny. Bez kyslíkové masky, kterou si nosí v batohu, již nemůže ani sama dýchat. Většinu věcí už má, jak se říká, na háku. Kam by se ve svém životě měla hnát? Za čím by se vlastně měla hnát? Jak dlouho jí jakýkoli vztah vydrží? Co kdyby přestala dýchat zrovna ve chvíli, kdy bude mít pro co žít? Co když by jí přestalo bít srdce ve chvíli, kdy naplní život někoho jiného?

Na druhé straně stojí Gus, kterého představuje energický Ansel Elgort. Gus má rakovinu za sebou a mohl by žít normální život. Rakovina se na něm trvale podepsala. Od doby, co se z rakoviny dostal, žije život ve stylu carpe diem, kdyby se rakovina vrátila. Jediné, čím se Gus trápí a co ho děsí, je, že by nežil sto dvacet procent.

Hazel s Gus si navzájem padnou do oka. Zamilovávání se a budování vztahu není provázeno množstvím magických momentů či zadumaných zdlouhavých přímých pohledů. Film je naopak spjat s cynickým a břitkým humorem.

I truchlivý osud může stát na příběhu klasického dobývání dospívajícího dívčího srdce. Gusovo dobývání má potřebné kouzlo, šmrnc, osobitost a zároveň kapku té puberťácké trapnosti.

Boonovo vyprávění je příjemně odlehčené, netlačí na pilu, a tak si lehce získává diváky, kteří si hrdiny ihned oblíbí.

 Začátek sladkobolného příběhu

Hazel a Gus, dva nekonvenční teenageři, se seznámili na podpůrné skupině pro lidi bojující s rakovinou. Hazel se však do Gruse nezamiluje hned na první pohled, všechno chce přeci čas, navíc umírající člověk nechce ublížit svým odchodem svým blízkým.

Přestože jde převážně o romantický příběh první lásky a dobývání srdcí dvou teenagerů, přestože jde o kvestory z hollywoodské produkce, nic není tak obyčejné a předvídatelné, jak by se mohlo zdát. Hrdinové neřeší bezstarostné starosti dospívajících, místo toho debatují o jejich společném koníčku – literatuře, strachují se a racionálně hovoří o tom, co jim jejich zdravotní stav přinese.

Zpracování knižní předlohy

Green své dílo napsal s mistrnou lehkostí, se čtenáři nemanipuluje, nechává vše přirozeně plynout. Stejně tak bylo zpracováno i filmové pojetí. Herecké obsazení je vynikající. Charisma herců povýšilo film ještě o laťku výše.

Film by se dal jednoduše popsat jako smutno – veselý či trochu jiná romance. Některé můžou ubýt závěrečné scény, které odnáší film do míst, kterým se tvůrci vyhýbali jako čert kříže. Dobrá nálada a nadhled se mění v topení sebe sama, které je provázeno loučením, proslovy a ubíjejícími dialogy. To však celkovému dojmu neubírá.

Hvězdy nám nepřály
The Fault in Our Stars
Drama / Romantický
USA, 2014, 125 min
Premiéra: 5. června 2014 (Cinemart)

Režie: Josh Boone
Předloha: John Green
Scénář: Scott Neustadter, Michael H. Weber, John Green
Kamera: Ben Richardson
Hudba: Nate Walcott, Mike Mogis
Hrají: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Willem Dafoe, Laura Dern, Nat Wolff, Lotte Verbeek, Sam Trammell, Mike Birbiglia, Maurice Nathan Weert, Emily Peachey

Zdroj obrázku: www.thefaultinourstarsmovie.com

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top