Jak mluvit s dětmi o sexu? My víme!

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Každému z nás se stane to, že se jeho dítě dříve či později zeptá na nějakou tu choulostivou otázku. Ne všichni rodiče reagují dobře a tak, jak by měli. Někteří dítě odbudou, neodpoví mu, jiní se začnou rozčilovat, na co že se to dítě ptá, jiní zrudnou a je jim trapně. Do jisté míry nás to zaskočí, to každopádně. Navíc, děti mají tu skvělou intuici a zeptají se na něco ve chvíli, kdy se to opravdu nehodí. Jenže ony za to nemohou. Nemyslí to nijak špatně, jsou jen zvědavé. Berou to jako úplně normální otázku, jako například co je to hejkal.

Jaká reakce je ta správná? Vrtá vám poté hlavou. Neřekla jsem něco špatně, nevyplašil jsem ho zbytečně? Nezahltil jsem jej informacemi? Tohle vše se vám honí hlavou a často se tak stává, že otázky ohledně sexu, početí dětí a podobně rodiče odsouvají, až bude dítě starší. Jenže děti jsou zvídavé, a co se nedozví od rodičů, dozví se od dětí ve školce, ve škole. Dnes už je internet věcí samozřejmou, takže i zde může dítě hledat potřebné informace. A uznejte, je rozhodně lepší, když dítěti vysvětlíte vše, co chce vědět, přímo vy, než aby se to dozvídal z pochybných stránek, nebo od dětí, které k tomu přidají mnohdy něco navíc.

Hlavně dítě nezahltit

Existují rodiče, kteří dítě doslova zahltí informacemi, takže v konečném důsledku dítě ani pořádně neví, co mu rodiče řekli. Vy si myslíte, že má dostatek informací, jenže ono je zmatené. Proto vždy dítěti odpovídejte stručně a k věci. Není od věci se na konci zeptat, jestli to dítě pochopilo a ví, co vědět chtělo. Pokud vám řekne, že ne, začněte vysvětlovat jiným způsobem, aby to dítě pochopilo. Dítě zbytečně nezahlťte informacemi, takže vždy dítěti říkejte pravdu, ale úměrně jeho věku. Ve věku dvou let by dítě určitě nemělo vědět nic o sexu, souloži a podobně. Naopak mu spíše vysvětlujte, že se tatínek a maminka mají moc rádi a podobně.

Vyhněte se emocím a odmítáním

Často rodiče reagují až moc emotivně. Začnou rudnout, kuckat, zakoktávat se, neví, jak odpovědět. Rozhodně se s dítětem bavte bez emocí. Vždyť se přece nic neděje. Dítě své chování bere od vás, pokud se o sexu, o nahotě bavit nebudete, bude to pro vás něco, co je tabu, a moc se o tom nemluví, takovéto chování přebere i vaše dítě. Bavte se s ním jako o věci, která je naprosto běžná. Dítě také neodmítejte, není dobré, když mu řeknete, teď nemám čas, nechci se o tom s tebou bavit. Rovněž nepřehazujte povinnost na druhého rodiče, zeptej se táty, není nic dobrého. Dítě si přišlo pro odpověď k vám, důvěřuje vám. Nepokazte to.

Přiměřená nahota

Jsou rodiče, kteří se striktně převlékají v koupelně. Do koupelny, když tam někdo je, je přísný vstup zakázán. Jiní to zase s nahotou až moc přehánějí a chodí nazí v podstatě po celém bytě a po celém domě. Zlatý střed je dobrá cesta. Pokud vás dítě zahlédne při převlékání, při koupání a podobně, není to vůbec nic tragického. Dítě bude vědět, že nahota není něco, za co by se člověk měl stydět. Doma však choďte raději oblečení.

Dítě a masturbace

Dříve nebo později se to stane, vaše dítko vyroste. S tím se samozřejmě mění o celé jeho tělo, potřeby a podobně. Je tedy dobré, když dítě o masturbaci poučíte. Když dítě přistihnete při masturbaci v koupelně, v jeho pokoji pod dekou, je rozhodně dobré na to příliš nepoukazovat, nerozpatlávat to a v tichosti odejít. Popřípadě pošlete manžela, aby si s ním promluvil, jestli nemá nějaké otázky. Kluci většinou nebudou mluvit s mámou. V žádném případě ho nekárejte, neříkejte mu, že tohle se nedělá. Dělá to téměř každý a není to vůbec nic špatného.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top