Jak na prodej a nákup nemovitostí

nemovitost

Pokud se rozhodujete prodat, nebo koupit nemovitost, využijte služeb realitních kanceláří. Předtím se však dobře rozmyslete jakou realitku si vyberete. Realitní kanceláře se zabývají zprostředkováním, prodejem, pronájmem a výkupem nemovitostí. Jedná se o domy, byty, komerční objekty, pozemky, činžovní domy, chaty, pensiony, hotely, developerské projekty, kanceláře, sklady a další. Ve vybrané realitní kanceláři vám poradí s prodejem bytů, domů, chat a garáží. V ČR však neexistuje žádný zákon, který by nějak upravoval fungování realitních kanceláří. K tomu aby se stal někdo makléřem, stačí pouze živnostenské oprávnění. Správný výběr realitní kanceláře, vám proto ušetří spoustu nepříjemností a mnohdy i peněz. A na co si dát pozor?

Reference

Před samotným výběrem realitní kanceláře se zaměřte na reference. Na internetu se dají v diskuzích najít informace, popřípadě se ptejte svých známých, jaké mají s danou společností zkušenosti.

Makléři

Zjistěte si, jak dlouho se pohybují v daném oboru. Tím nechceme říci, že nováček pro vás neudělá maximum, ale měl by mít k dispozici služebně staršího kolegu!

Asociace realitních kanceláří

Obchodovat s nemovitostmi není totéž jako se postavit na trh s nějakým zbožím. Zjistěte si, zda se daná společnost angažuje v profesních organizacích.

Průhlednost

Ať už kupujete nebo prodáváte, dobrá realitní kancelář by měla být schopná zajistit všechny kroky od vyhledání vhodného bydlení až k předání klíčů. Důležitý je veškerý servis. Nezapomeňte se ujistit o přesném postupu realitní kanceláře a vždy musíte mít přístup k informacím. Prodej nemovitosti přes RK je nesporně pohodlnější a rychlejší než vlastními silami, ale něco to stojí. Hned od začátku byste měli znát i výši provize pro danou RK.

Peníze nechávejte u notáře

Realitní kanceláře mají sjednaného advokáta. Pokud však budete vyžadovat, aby na prodej dohlížel váš vlastní právní zástupce, měly by vám to umožnit. Pro převod peněz požadujte notářskou, advokátní či bankovní úschovnu. Pokud byste chtěli finanční obnos poslat přes makléře, mohl by s účtem libovolně manipulovat.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top