Jak nejlépe pročistit vzduch v bytě? Budete překvapeni

rostliny

Krásné květiny, bylinky do kuchyně či další rostliny by rozhodně neměly chybět v žádné domácnosti, a to hned z několika důvodů. Nejen, že jsou ideální kandidát na živou a pestrou dekoraci, ale přináší užitek i v kuchyni při vaření a co každý neví, i vytváření zdravějšího klima pro pobyt v bytě.

Problematika znečištěného vzduchu se netýká pouze venkovního prostředí, ale i naší samotné domácnosti. Ať už je to prach na nábytku nebo na koberci, čistící prostředky, mrtvé mouchy za oknem, nebo bakterie z odpadkového koše, vzhledem k tomu, že  v našich domovech trávíme cca 50 % svého času, měli bychom udělat vše pro to, aby to prostředí bylo ku prospěchu našemu zdraví.

Přírodní čističky vzduchu

Zelené rostliny zachytí škodlivé látky v celém domě. Většinou se jedná o těkavé organické látky, které sami potřebují k výživě. A na oplátku nám vzduch obohacují kyslíkem a vlhkostí. Další výhodu přináší odpůrcům pravidelného větrání místností, jelikož usazený oxid uhličitý v nevětraných místnostech, který nám mnohdy může způsobit bolest hlavy, závratě či celkovou slabost, potřebují samy k životu a vstřebávají ho.

Rostliny rovněž uvolňují silice, které osvěžují a dezinfikují vzduch a zdravě ovlivňují dýchací ústrojí. Jednou z takových rostlin je i eukalyptus a různé bylinky, které jsou známé svými pozitivními účinky proti alergiím, astmatu či jiným dechovým obtížím. Jaké květiny či rostliny patří ale k těm nejužitečnějším?

5 rostlin s nejlepšími detoxikačními a čistícími vlastnostmi

  • Aloe vera patří do skupiny tzv. sukulentů. Je pověstná hlavně pro své léčivé účinky, neboť její extrakt se používá k hojení ran, spálenin či při kožních problémech, jako je ekzém nebo lupénka. Rovněž ale absorbuje toxiny, většinou z náterových hmot a materiálu.
  • Lopatkovec je rostlina, která je velmi atraktivní pro zákazníky již pro svůj vzhled, kterému dominují nádherné velké bílé listy. Dále má ale i vlastnosti pohlcování škodlivin, jako je alkohol, aceton či formaldehyd a toluen.
  • Dracena je ceněná pro svou nenáročnost, není třeba se o ni denně starat a nevyžaduje ani náročné podmínky pro pěstování. Patří mezi výborné továrny na kyslík a zároveň čistí vzduch od trichlorethanolu.
  • Palma Areka patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější odrůdy palem, je třeba ji zpřístupnit hodně světla, na oplátku se Vám odvděčí velkým množstvím vyprodukovaného kyslíku a rovněž dodává ovzduší potřebnou vlhkost.
  • Tchýnin jazyk je největším kandidátem na pěstování pro začínající pěstitele či zahrádkáře. Je velmi odolná a vyrábí kyslík hlavně v noci. Z toho důvodu je dobré ji mít například v ložnici.

Chcete raději utrácet tisíce korun za elektrické čističky vzduchu a nebo zvolit jejich přírodní verzi, která je nejen ekonomičtější ale zároveň dodá Vašemu bydlení šmrnc a život!

Fotografie publikována se svolením Winnond/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top