Jak poznat, že je workoholik? My víme!

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Práce je něco, co nás živí a kde trávíme každý den mnoho hodin svého času. Snažíme se, aby naše práce byla dobrá, abychom v ní byli dobří. Práci nesmíme ztratit, a tak často děláme všechno proto, abychom si práci udrželi. Trávíme v práci velmi mnoho času nad rámec naší pracovní doby, snažíme se o co nejlepší výkon, protože přece na úřadě práce je deset lidí, kteří touží po vašem místě a jsou schopni pro něj udělat cokoliv. Nezaměstnanost prudce stoupá a to je tah na branku pro zaměstnance, kteří takto mohou lidem připomínat, že jsou nahraditelní. A uznejte sami, kdo by chtěl být bez práce a bez jednoho příjmu, který ovlivňuje rodinu a rodinný rozpočet?

Proto se ani není čemu divit, že se stále víc a víc v dnešní době rozrůstá workoholismus. Žijeme velmi uspěchaný život, ve kterém chceme něčeho dosáhnout, chceme mít skvělou kariéru. Toužíme si koupit vše, co chceme, chceme uznání od svého okolí, toužíme po úspěchu. Práce se tak stane součástí našeho života a postupně se změní v prioritu číslo jedna. Workoholismus je také do určité míry módní záležitostí, vždyť nějaká ta vyšší pozice se bez práce navíc a hodin navíc neobejde. A lidé pro to, aby měli postavení a moc, jsou schopni udělat mnoho věcí.

Jak poznat, že směřujeme k závislosti na práci?

Začíná to zcela nevinně. Šéf k vám přijde a oznámí vám povýšení, nebo vám zavolají s tím, že získáváte onu vysněnou práci, kterou jste tolik chtěli a po které jste tolik toužili. V tu chvíli vás naplní pocit radosti, spokojenosti, absolutního štěstí. Tancujete po pokoji a na světě není šťastnější člověk, než jste vy! Získat práci svých snů je pomalu zázrak, lidé berou práci jen kvůli tomu, aby se uživili. Dnes je opravdu výhra, když máte vůbec nějakou práci, a zázrak je, když máte práci, kterou jste chtěli a která vás baví a naplňuje. Pro práci svých snů uděláte cokoliv, a když už jí máte, budete dělat vše proto, abyste si ji udrželi.

Chcete všem okolo sebe ukázat, že jste lidé pracovití, skvělí, chcete ukázat všem v práci, že neudělali špatně, když přijali právě vás. A tak začnete dělat věci, které jsou nad rámec vašich povinností. Zůstáváte v práci déle, vždyť přeci vždycky je potřeba něco udělat, co jste během dne nestihli. Pracovní problémy řešíte i doma, odejdete z práce, ale stále jste na telefonu, voláte si s kolegy, se svými podřízenými, zkoumáte, jaké to tam je bez vás, jak se jim daří a tak dál. Postupně jste v práci déle a déle, nestihnete nic jiného, právě se pro vás stává prioritou číslo jedna a na nic víc není čas. Když se na něco s někým domluvíte mimo práci, několikrát se stane, že to zrušíte, protože musíte zůstat déle v práci. A problém je na světě!

Workoholik:

  • je prací zcela zahlcený, na nic jiného nemá čas;
  • rodina, přátelé jsou bokem, když zavolá práce, jde stranou vše;
  • je schopný jet do práce i v deset večer;
  • soukromí pro něj neexistuje;
  • okolo něj je stres a stresové prostředí, které workoholik vytváří;
  • neumí odpočívat;
  • i na dovolené pracuje;
  • je nervózní, když nemá signál nebo mu dojde baterka v laptopu a nemá nabíječku;
  • kašle na své zdraví.

Následky workoholismu

Následky na sebe nenechávají dlouho čekat. K workoholismu většinou tíhnou spíše muži než ženy, ale i mezi ženami najdeme workoholičky. Cítíte neustálý stres, neustálou nervozitu, jste podráždění, nevrlí a často i zbrklí, nesoustředění. K tomu všemu se začne postupně přidávat bolest hlavy, bolest zad, unavenost, špatný spánek. Na sebe nenechávají dlouho čekat také výbuchy stresu, nevysvětlitelné kolísání nálad, chvíli se na všechny smějete a pak jste schopní své podřízené plísnit za naprostou maličkost. Objevují se také poruchy soustředění, problémy se zrakem a podobně.  Když si svůj problém uvědomíte, je potřeba s ním začít něco dělat, a to co nejdříve. Naučte se odpočívat a relaxovat a sestavte si žebříček hodnot, kde bude na prvním místě rodina a zdraví!

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top