Jak poznat, že trpí anorexií? Máme rady!

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Anorexie je nemoc, která je velmi, opravdu velmi nebezpečná. Trpí jí obvykle dívky a ženy, ale nevyhýbá se ani mužům. Onemocnění má příčinu v odepírání jídla a v chorobné touze být štíhlá. Mnohé celebrity si tímto onemocněním procházejí, popřípadě v minulosti prošli a není divu, svět na ně tlačí, musejí být neustále štíhlé a krásné, jakmile přiberou nějaké to kilo navíc, ihned se to rozmázne ve všech bulvárních novinách. Modelky na přehlídkových molech vypadají vždycky tak krásně, štíhle, báječně a úžasně. Není divu, že mnohé dívky, které jsou v pubertě, se jim chtějí podobat. No ne každá dívka má tu možnost mít krásnou postavu. Některé prostě a jednoduše jsou více oplácanější, mají několik kilogramů navíc.

Děti v pubertě jsou často velmi zákeřné a hlavně dívky mohou ty, které mají nějaké to kilo navíc, deptat, posmívat se jim, šikanovat je a podobně. Právě při takovéto situaci si dívka může vzít do hlavy, že je tlustá a přestane jíst, bude se trápit hlady, do úmoru cvičit a anorexie na sebe nenechává dlouho čekat. Jak poznat, že vaše dcera, kamarádka, nebo kdokoliv ve vašem okolí trpí anorexií?

Co v tom je?

Když už si s vámi dá jídlo, dá si na talíř mikro porci a ještě chce přesně vědět, co v tom jídle je. Svoje jídlo chce vždy připravovat sama, a to pouze z těch surovin, které si povolí, které jsou podle ní zdravé a neškodné. Vše je bez tuku, bez kalorií, tudíž mnohdy i zcela bez chuti. Když si jídlo sama nepřipraví, rýpe se v něm, často chce znát přesný postup, jak je jídlo připravováno, co všechno obsahuje. Důležité je, aby jídlo bylo co možná nejdietnější.

Už jsem jedla!

Nejčastěji se vymlouvají na to, že jedli ve škole, v práci, v restauraci. Přecpali se doslova k prasknutí, tudíž se do nich nevejde už vůbec nic, zákusek, ovoce zkrátka nic. Večeře? Jedla venku, když šla ze cvičení, nemá hlad, vezme si něco později. Zkrátka dělá vše proto, aby s vámi nemusela jíst, aby si nemusela vzít do pusy nic.

Jí jedině o samotě

Když vám někdo řekne, že nemůže jíst před lidmi, signalizuje to problém. Pokud jí budete nutit, bude otrávená, schopná u jídla sedět dvě hodiny. Anorektičky jsou velmi vynalézavé, budou mít své tajné skrýše, a vy si tak ani nevšimnete, že tam jídlo přesouvá.

Neustále mluví o jídle

Jelikož nemůže jíst a má stále hlad, bude o něm pořád mluvit. V mysli si sestavuje velké hostiny, které jsou plné nejnezdravějšího jídla, které rozhodně není zdravé a na běžném talíři by se jej ani nedotkla. Přehrává si, kolik toho za den snědla, co všechno snědla, co bylo dietní, co dietní nebylo a podobně. Doslova jídlem žije.

Po jídle ihned pohyb

Cvičí. A to velmi často. Prakticky by se dalo říci, že jí vidíte jen cvičit a cvičit a cvičit. Je schopná doslova vyvinout extrémní fyzickou aktivitu, jen aby z těla vypudila všechny kalorie, které za den snědla. Po jídle proto jde na procházku, udělá sérii cvičení. Cvičit bude třeba i v noci, v horečkách nebo se zlomenou nohou. Nezastaví ji zkrátka vůbec nic.

Přesný harmonogram

Má přesný harmonogram, který dodržuje, nevybočuje z něj. Jí jen v dobách, kdy je na jídlo v jejím harmonogramu čas, jinak jí nedonutí jíst nikdo. Harmonogram není jen o jídle, ale také o běžných denních rituálech. Jakmile by měla nastat změna, je problém. Je nesvá, podrážděná, nervózní.

Stojí pořád na váze

Není den, aby se nezvážila. Váží se téměř pořád, ráno, po snídani, před obědem, po obědě, před večeří, po večeři. Hlídá si velmi urputně svou váhu, když náhodou přibere byť jen deko navíc, trestá se, snižuje už tak velmi nízké porce jídla.

Zhoršuje se celkově zdraví

Začne být unavená, nervózní. Kromě toho se jí lámou nehty, třepí nehty, kůže šedne, bývá promodralá, jelikož snadno prochladne, špatně spí, slábnou jí kosti, zhoršuje se kvalita vlasů, často jí vypadávají vlasy.

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top