Jak rozpoznat úžeh nebo úpal? My to víme!

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Dlouhý pobyt na slunci vám nemusí přinést jen spáleninu, ale také si můžete poměrně snadno přivodit úpal nebo úžeh. Úpal i úžeh si můžete přivodit nejen pobytem na slunci, ale také i pobytem v přehřátém prostoru. Mnoho lidí si však nedokáže plně vybavit rozdíly mezi úpalem a úžehem, co se při tom děje. Jsou dokonce i takoví lidé, kteří si myslí, že úpal a úžeh jsou jen a pouze dětské nemoci, což rozhodně tak není. Děti, senioři, lidé s dýchacími či kardiovaskulárními obtížemi, ti totiž patří do rizikové skupiny. Ovšem ani zdravý člověk není bez rizika. Riziko přehřátí zvyšuje také dehydratace, věk, únava, obezita a podobně. Vhodnou ochranou před úpalem nebo úžehem je jedině prevence.

Úpal

Bolesti hlavy, zvýšená teplota, horečky, zvracení, dýchací potíže, zrychlený tep, nevolnost. To jsou některé z běžných příznaků úpalu. To je jedna z nejčastějších forem hypertemie, což je nemoc z přehřátí organismu. Příčiny úpalu nacházíme v horku a ve vlhkosti. Vysoké okolní teploty lidské tělo přehřívají, a to pro organismus dobré není. Za běžných klimatických podmínek se tělo ochlazuje potem, tudíž to problém není. Nicméně jakmile se okolní vzduch nasytí vodními parami, pot se tak neodpařuje, tělo se přirozeně neochlazuje a dochází k přehřátí organismu. Pokud takové podmínky jsou delší dobu, mohou se objevovat první příznaky úpalu. Rozhodně neplatí mýtus, že úpal můžete chytit jen venku. Úpal můžete chytit v kanceláři, přehřátém autě, v tramvaji nebo doma.

První pomoc při úpalu

Pokud se u vás objevil úpal, je nutné, abyste se dostali na chladné a suché místo. Buďte co nejvíce v klidu, nutné je také doplňovat tekutiny. Vyzkoušejte například rehydratační roztok nebo vlažnou osolenou vodu. Končetiny můžete také ochlazovat, vyzkoušejte například studené (ne ledové) obklady na šíji. Pokud se během několika hodin zdravotní stav nezlepší, určitě je dobré vyhledat lékařskou pomoc. Mnoho lidí si myslí, že úpal je jen lehká nemoc, ale v některých případech může přehřátí organismu způsobovat smrt.

Úžeh

Příznaky úpalu a úžehu jsou obdobné, proto je mnoho lidí velmi snadno zaměňuje. Při úžehu však netrpíte horečkami a teplotami. K ostatním příznakům se přidává malátnost, ztuhlost šíje, křeče, závratě nebo poruchy soustředění. Úžeh obvykle postihuje ty, kteří pobývají dlouhou dobu na slunci bez pokrývky hlavy, bez dostatečného přísunu tekutin. Rizikový faktor je také to, že na slunci provádíte fyzickou aktivitu například běh, jízdu na kole popřípadě vysokohorskou turistiku. Nebezpečí úžehu spočívá v tom, že pokud jste dlouhodobě vystavování slunci a slunečnímu záření, a to bez jakékoliv ochrany, může dojít k podráždění mozku a mozkových blan. Úžeh se navíc může projevit až s několika hodinovým odstupem. Úžeh nehrozí jen těm, kteří se vyskytují na slunci dlouhodobě, ale úžeh mohou mít lidé, kteří se intenzivně objevují na slunci. Pokud je intenzivní sluneční záření, stačí opravdu jen krátká chvíle a přivodíte si úžeh.

První pomoc při úžehu

Pokud máte úžeh, je nutné i v tomto případě se dostat do chladného a suchého prostředí. Dopřejte nemocnému odpočinek vsedě nebo vleže s opřenou hlavou. I zde je nutné podávat tekutiny. Nejprve po lžičkách či po doušcích. Opět můžete použít rehydratační roztok, ale i vlažnou slanou vodu. Vhodná je například vlažná sprcha, nebo studený ručník, kterým budete otírat čelo a šíji. Tímto krokem pomůžete nemocnému k postupnému ochlazení těla. Není dobré, abyste nemocného léčili šokem, to mu může přitížit ještě víc. Pokud se stav po několika hodinách nezlepší, raději vyhledejte lékařskou pomoc. V ojedinělých případech totiž při úžehu může dojít k poškození mozku.

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top