Jak se účinně zbavit škytavky?

škytavka

Škytavka dokáže člověka velmi potrápit. Není snad nikdo, kdo by se s ní ještě nesetkal. Jaké má příčiny, a hlavně, jak se jí co nejrychleji zbavit? Máme pro vás zaručené tipy!

Co je příčinou?

Škytavku způsobují poruchy nervového a trávicího systému. Co to v praxi znamená? Nejčastěji se jedná podráždění bráničního nervu v zažívacím či dýchacím systému, čímž náš nervový systém dostane příkaz k prudkým stahům bránice. Toto prudké nasátí vzduchu do plic vede k zavření hrtanové příklopky, což vede ke vzniku škytavky.

Mezi nejčastější příčiny škytavky pak konkrétně můžeme zařadit:

  • konzumace perlivých nápojů;
  • konzumace potravin ve spěchu (=hltání);
  • alkohol;
  • dehydratace;
  • pálení žáhy;
  • rychlé střídání teplých a studených pokrmů;
  • špatné trávení.

Jak zahnat škytavku?

Zadržte dech

K utlumení škytavky je nejlepší změnit frekvenci dýchání. Snažte se co nejvíce vydechnout a zadržet dech na 20 vteřin. Takto opakujte nejméně 3 krát a poté by měla škytavka odeznít.

Pomožte si citronem

Další způsob, jak se rychle zbavit škytavky, je vymačkat šťávu z půlky citronu a nezředěnou ji vypít. Účinek se dostaví okamžitě.

Pomožte si brčkem

Od škytavky si můžete pomoci, pokud zvýšíte tlak v hrudníku. Jedním z účinných způsobů je pití nápojů pomocí brčka. Čím delší použijete, tím lépe.

Nebojíte se bolesti?

Pokud vám nevadí menší bolest, poproste manželku či manžela o plácnutí do zad do spodní části zad pod lopatkami.

Oslaďte si život

Pokud se stále nemůžete škytavky zbavit, dejte si do úst pod jazyk lžičku cukru a nechte ho volně rozpustit. Poté polkněte.

Pomoci může i obyčejná voda

Od škytavky vám může pomoci i obyčejná voda. Stačí, když se rychle napijete, nejméně však 10 loků, které zastaví křeče v bránici. Pokud to i přesto nestačí. Předkloňte se a napijte se ze sklenice v předklonu a dýchejte při tom nosem.

Fotografie publikována se svolením stockimages/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top