Jak se vyhnout syndromu vyhoření? Máme tipy.

syndrom vyhoření

O syndromu vyhoření se moc nemluví, ale trpí jím stále více a více lidí. Je to poměrně vážná nemoc, která ovlivňuje nejvíce psychiku člověka, který se pak může distancovat od přátel, pracovního kolektivu i rodiny. Syndrom vyhoření může být pomalá nemoc, která se může projevovat nejdřív jako únava nebo jako jen obyčejná nechuť jít do práce, kterou snad zažil každý z nás. Obvykle se vyskytuje u těch jedinců, kteří pracují s lidmi jako například učitelé, zdravotní personál, operátoři, hasiči, úředníci a podobně. Syndrom vyhoření není žádná legrace, to na vlastní kůži poznala i moje kamarádka, která však zavčas příznaky rozpoznala a rozhodla se své problémy řešit.

Práci předejte ostatním

Máte pocit, že vy jste jediní, kdo může zvládnout všechnu práci? Všichni ostatní pracují špatně, jen vy vše zvládáte. Vaše práce je určitě vynikající, ale od určité chvíle zkrátka vaše výkonnost klesá, nemůžete se divit, když chcete stihnout práci za dva či za tři lidi. Přenechejte část práce svým kolegům či podřízeným. Zvládnou jí stejně jako vy a budete mít navíc také čas udělat jinou práci.

Braňte se

Psychický teror v zaměstnání, manipulace, buzerace kvůli každé drobnosti, maličkosti, neustálé zvyšování výkonnosti a prodejních výsledků, neplacené přesčasy. Znáte to? Zažíváte to v práci běžně? Lidé, kteří denně a naprosto běžně zažívají takovýto teror v práci,  jsou obecně náchylnější k syndromu vyhoření. Situace na trhu práce není vůbec ideální, toto zaměstnavatelé vědí, a právě proto vám mohou zcela běžně tvrdit, že na vaše místo čeká pět dalších, že lidé na úřadu práce by dělali klidně přesčasy zadarmo a denně, prodávali by mnohem více než vy a podobně. Lidé se zcela přirozeně bojí o svou práci, často je to zdroj příjmu, který vypadnout nemůže, musíte platit různé výdaje. Raději proto budete trpět, jen abyste měli práci. I přesto se mnohdy vyplatí nenechat si tohle všechno líbit a se svou situací bojovat a bránit se.

Jste nenahraditelní

Máte ten pocit? Nikdo vás nedokáže nahradit, neumí vaši práci udělat tak dobře? Máte pocit, že když jen na chvíli odejdete z práce, všechno se bez vás zhroutí a sesype. Každý jsme nahraditelný. Pro vás a pro vaši psychiku je to nepředstavitelná zátěž, kterou ne všichni dokážou v pohodě zvládnout. Nepostradatelnost je jen iluze, která se často rozplyne jako mýdlová bublina. Zbavte se toho pocitu a rozhodně vám bude lépe.

Zapomínáte sami na sebe

Vaše potřeby jsou vedlejší? Nejdříve práce a pak vy? Musíte pravidelně jíst, spát, pít, odpočívat a relaxovat. Tělo také potřebuje oddych, protože jinak hrozí vyčerpání a celkový kolaps. Potlačujete varovné signály, které vám tělo vysílá. V případě, že vedete takový život dlouhodobě, začne se to podepisovat na vás a vašem zdravotním stavu, což rozhodně dobré není. Udělejte si na sebe čas, relaxujte, udělejte si čas na jídlo, dopřejte si pravidelný spánek.

Fotografie publikována se svolením tiverylucky / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top