Jak si zabalit na dovolenou? Poradíme!

Fotografie publikována se svolením phasinphoto / FreeDigitalPhotos.net

Poklud jste ještě neodjeli na dovolenou máme tu pro vás radyí. Musím říct, že balení na dovolenou jsem vždycky milovala. Ten skvělý pocit, když si vše, co potřebuji a chci, ukládám do kufru, pak chvíle nervozity, když pokládám kufr na váhu a modlím se, aby nepřesáhl limit. To zkrátka k mému těšení se na dovolenou patřilo. Je pravdou, že jsem si často musela vytvářet seznamy, abych nezapomněla na to, co si vzít, co je důležité. Jednou jsem tak odjela bez léků, jindy bez opalovacích krémů. U balení mě však vždycky štvala jedna věc. I když se můj kufr zdál velký a prostorný, nějakým záhadným způsobem se mi všechny věci do kufru nevešly. Stačí tam dát několik bot, osušky a ručníky a tři čtvrtě kufru je zaplněno.

Nikdy jsem proto nepochopila, když jsem byla malá, že moje máma nacpala všechno potřebné do tak malých tašek. Přesto se mi podařilo získat pár rad, tipů a triků, jak si zabalit, aby se vám do zavazadla všechno vešlo, nic se nerozbilo a nezničilo.

Volba zavazadla

Nejdůležitější je promyslet si, jaké zavazadlo si vybrat. Samozřejmě musíte zohlednit to, kam jedete, na jak dlouho jedete. Pokud jedete na vandr, logicky si kufr brát nebudete. Na cestu k moři se asi krosna moc nehodí. Když letíte letadlem, jedete na dovolenou autem, autobusem, je rozhodně lepší, když si opatříte kufr nebo tašku na kolečkách. Je to mnohem praktičtější. Navíc v kufru se vaše věci nepokrčí tolik, jako například někde v tašce. Na vandry nebo dovolené, kde se denně přesouváte, si vyberte krosnu, kde dáte jen ty nejnutnější věci. Do krosny se snažíte nacpat co nejvíce jídla, které si budete postupně připravovat.

Pořízení zavazadla

Ať už jedete na vandr, nebo k moři, je určitě dobré přemýšlet nad svým zavazadlem. Nejen v tom ohledu, jaké zavazadlo zvolíte, ale také v tom, jaké zavazadlo si pořídíte. I když se to možná nezdá jako něco, čemu přikládat velkou váhu, věřte, že zabývat se samotným zavazadlem je důležité. Když jedete na dovolenou k moři a letíte letadlem, je důležitá váha. Máte určitý limit, který musíte dodržet, jinak si zbytečně připlatíte. Proto i kufr by měl vážit co možná nejméně, abyste do něj mohli dát co nejvíce věcí. Samozřejmě i krosna na vandr by měla mít co nejmenší váhu, protože do ní budete dávat dostatek věcí. A myslete na jedno, krosnu budete na zádech nosit podstatnou část dovolené a každé deko navíc ucítíte.

Cesta letadlem

Cesta letadlem je nejrychlejší možnou přepravou. I pro cestu letadlem existují určitá pravidla, která je nutno dodržovat. Navíc je dobré vědět pár věcí, kterým se vyvarovat, na které si dát pozor. Kufr má váhový limit 15 kilogramů (dříve to bylo 20). V příručním zavazadle nemějte raději nůž, nůžky, manikúru, zbraně i repliky zbraní. Také tekutiny jsou omezené (100 ml), nebo v balení, které si koupíte na letišti. Rozhodně je lepší si s sebou do letadla žádné tekutiny nebrat.

Pravidla balení:

 • těžké věci dávejte na dno kufru;
 • čerstvě vyžehlené věci nechte vychladnout, nekrčí se tak snadno;
 • oblečení můžete místo skládání rolovat, neobjevují se záhyby;
 • kufr musí být plný, když není, obsah se pohybuje a oblečení se tak pomačká;
 • nemějte nic ve sklenicích, může se to rozbít;
 • vše co může vytéct v plastových obalech, dejte do igelitového sáčku;
 • ihned po příjezdu vše vybalte a nechte na ramínku vyvěsit;
 • nedávejte si do kufru příliš drahé věci jako notebook, tablet, šperky a podobně.

Příruční zavazadlo

Příruční zavazadlo by mělo být menší, aby se vešlo do přihrádky v letadle. Do příručního zavazadla nepatří mnoho věcí jako zbraně, ostré předměty a podobně. Zde si dejte věci, které nechcete rozbít, nebo ztratit.

 • pasy, letenky, cestovní smlouvy, pojištění;
 • mp3;
 • tablet, notebook;
 • foťák, kamera;
 • brýle (dioptrické nebo sluneční);
 • mobil;
 • šperky.

Fotografie publikována se svolením phasinphoto / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top