Jak uchránit své děti před internetovým světem

děti a internet

Děti se v dnešní době setkávají s internetem už od raného věku. Některé dokonce ještě dřív, než začnou chodit do školy. Není pak divu, že mnohokrát rozumí počítačům více než jejich rodiče. Při jejich zvědavosti a snaze vyzkoušet všechno, co je nové, zapomínají na nástrahy. Ty na internetu číhají všude. Proto je nanejvýš důležité, aby rodiče i učitelé dětem rizika vyplývající z používání internetu dostatečně vysvětlili. Přestože vyhledáte webové stránky určené jen dětem, neznamená to, že by se zajímaly děti jen o ně. Je více než jasné, že děti jsou zvídavé, a tak pátrají po informacích, nových hrách, hledají přátele po internetu apod. Při surfování internetem pak mohou narazit na stránky se škodlivým obsahem. Mohou to být agresivní, pornografické nebo rasistické videa i texty. Takové zjištění je může negativně ovlivnit.

Co mohou rodiče udělat?

Národní centrum pro bezpečnější internet přišlo s užitečnou i praktickou knížkou pro děti nesoucí sympatický název „Hustej internet“. Kniha zábavnou formou vypráví o veškerých nástrahách internetu, které zde číhají. Kyberšikana a zneužívání je to, oč tu jde a o čem bude řeč. Cílem knihy je připravit děti na online rizika, prevenci a řešení problémů zábavnou formou. Kniha je určena pro cílovou skupinu dětí zhruba ve věku 4. – 6. třídy ZŠ, ale také pro mladší nebo starší. Kniha je určena rovněž pro jejich rodiče, prarodiče a ostatní pečující dospělé: učitele, knihovníky, asistenty v družině atd. Její obsah vychází především ze zkušeností, které Lenka Eckertová střádá při svém působení v Národním centru bezpečnějšího internetu a součastně jako maminka dvou dětí. Kniha vystihuje situace, do kterých se děti dostávají a které musí řešit, například kyberšikana, kybergrooming a další závislosti: na hrách, nákupech, sociálních sítích, reklamách. Pokud chcete ochránit své děti, pak doporučujeme si knihu alespoň v rychlosti prolistovat. Možná vás zaujme a pomůže vám řešit tento problém.

Fotografie publikována se svolením marin Photography/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top