Jak zabránit nadměrnému pocení?

pocení

Teplé slunečné počasí je ideálním příležitostí, jak se předvést na veřejnosti a zlákat mužský zrak na to, jaké máme sexy křivky a jak nám to sluší. Ale co když dojde k faux pas v podobě zpocených koláčů v podpaží? Dá se tomu zabránit?

Proč se vlastně potíme?

Potíme se všichni, ať se nám to líbí nebo ne. V našem těle se nachází 2 až 3 miliony potních žláz, které jsou kromě očních víček a rtů rozloženy po celém těle. Jejich funkce je jasná. Zajistit dobrou termoregulaci našeho organismu. Frekvenci a míru pocení pak ovládá náš nervový a hormonální systém, díky čemuž se můžeme potit i ve stresu apod.

Kolik potu je už problém?

Už pocení jako takové je pro každého velmi nepříjemné. Ale kdy, resp. při jak velkém pocení, se již může jednat o život ohrožující problém? Naše potní žlázy dokážou vyprodukovat za hodinu až 180 ml potu u žen a 250 ml u mužů. Ale najdou se i tací, kteří za stejnou dobu mohou vyprodukovat až neuvěřitelných 1,5 l potu, aniž by se museli zvlášť namáhat v tělocvičně či posilovně. Kde je tedy zakopaný pes?

Hyperhydróza

Nadměrné pocení – tzv. hyperhydróza, je onemocnění, při kterém se potíte prakticky neustále, ve dne v noci, nejen na dlaních, v podpaží či chodidlech, ale i po celém těle. V takovém případě Vám nepomohou ani všechny deodoranty a antiperspiranty světa. Je potřeba zajít za dermatologem, který Vám poradí, co v takovém případě dělat, resp. co byste měli změnit. Důležité je rovněž dbát na zvýšenou hygienu, sprchovat se ráno i večer před spaním.

Hyperhydróza se projevuje nejvíce na 4 částech našeho těla:

  • Faciální hyperhydróza – znamená zvýšené pocení v obličeji, resp. na čele. Souvisí to hodně i naší psychikou. Pokud cítíme, že se na čele potíme a znervózňuje nás, že to mohou vidět i ostatní, o to víc se ze stresu ještě zpotíme.
  • Palmární hyperhydróza – neboli nadměrné pocení dlaní a rukou je rovněž často spojováno s naší psychickou odolností, tedy zvládáním stresu a napětí. To může působit nemalé potíže zvláště businesmanům a manažerům na obchodních schůzkách, kdy dochází ke kontaku při podávání rukou či materiálů, které by v případě, že jsou vlhké, nepůsobily zrovna dobře.
  • Axiliární hyperhydróza – se nejvíce projevuje v podpaží, kde nadělá nejvíce škody – totiž zápachu. Ten způsobují bakterie a kvasinky, které se zde hromadí ve zvýšené míře. Doporučuje se proto pravidelná depilace.
  • Plantární hyperhydróza – zde se jedná o nadměrné pocení nohou, především plosek po celodenním nošení uzavřených bot. Je třeba se vyhnout punčochám nebo silonovým ponožkám, ale volit naopak savé a prodyšné materiály. Rovněž je potřeba pravidelně udržovat hygienu, volit deodoranty na nohy, aby se zabránilo případnému vzniku plísní.

Jak pocení zabránit?

Pocení jako takovému se zabránit úplně nedá. Nicméně se ho dá alespoň omezit. Mezi méně radikální řešení je pravidelné používání deodorantů a zvýšená hygiena, které alespoň sníží nepříjemné následky pocení, tedy zápach. Další možností je pak změna jídelníčku.

Vyřaďte z jídelníčku jídla, která zbytečně zahřívají nebo jinak zatěžují organismus – chilli, česnek, pepř, cibule, uzeniny apod. Negativní vliv na organismus má i alkohol, cigarety nebo nápoje obsahující kofein.

Další úpravu byste měli provést i ve vašem šatníku. Zapomeňte na oblečení ze syntetických vláken a dejte přednost bavlně a hedvábí. Lépe sají a jsou prodyšnější. Rovněž byste měli zauvažovat, zdali si nepořídit speciální funkční spodní prádlo, které nejenže saje pot, ale zabraňuje úniku pachu.

Mezi radikální řešení pak patří:

  • injekce botulotoxinu – jedná se o kosmetický zákrok, při kterém dojde aplikací k přerušení nervových vláken potních žláz a ty následkem toho přestanou být aktivní, takové řešení ale není trvalé, je třeba ho opakovat cca po 1 roce;
  • vodní iontoforéza – při tomto zákroku se zavádí elektrický proud se střídavou polarizací ve vodní lázni na konkrétní postižená místa. Díky tomu se vyřadí potní žlázy z provozu na dobu několika týdnů;
  • chirurgický zákrok – poslední a tedy i krajní řešení pro ty, co zkusili všechno ostatní a nezabralo to. Při tomto zákroku se potní žlázy invazivně zcela odstraní z postiženého místa.

Fotografie publikována se svolením Ambro/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Jeden komentář

  1. Já se nepříjemného pocení zbavila až tím, podle Vašeho článku, radikálním způsobem. Koupila jsem si iontoforézu Antipe a bylo po pocení.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top