Jak zvládnout stres?

Fotografie publikována se svolením marin / FreeDigitalPhotos.net

Stres nás obklopuje v podstatě na každém rohu. V práci se stresujeme kvůli tomu, jestli si své zaměstnání udržíme, jestli odvádíme dobrou práci, máme termíny, do kterých musíme všechno stihnout, neustále na nás tlačí naši nadřízení, neustále nám přidávají práci navíc, kterou nemůžeme stihnout, a tak musíme zůstat v práci dlouho, když nejsou naše výkony dobré, dostane se nám pohovoru a možná i trošku hrozby toho, že si budeme muset hledat jiné zaměstnání. Pokud k tomu navíc nemáme ani dobré zázemí doma, prožíváme hádky s partnerem, máme potíže s penězi a musíme hledat každou korunu na splácení dluhů a placení výdajů, děti nás zlobí, musíme řešit jejich potíže ve škole či špatné známky a ještě je potřeba starat se o domácnost. Není divu, že neustále žijeme ve stresu a stres je součástí našeho života. Práce ve stresovém prostředí není  nic příjemného, sama jsem pracovala dva roky ve velmi stresovém prostředí a bohužel ten stres se na mě poznamenal. Při stresu jsem nemohla jíst, ihned, jak jsem se vzbudila, jsem cítila bolest břicha z toho, co mě ten den čeká v práci. Důležité je se o sebe starat a stresu, pokud možno, co nejvíce předcházet.

Umění relaxovat

V předcházení stresu je rozhodně nejefektivnější umění relaxovat. Každé tělo potřebuje pravidelný odpočinek, pravidelnou relaxaci a tělo, které zažívá stres, potřebuje relaxaci dvojnásobně. Relaxujte přesně tak, jak je vám to nejpříjemnější. Pokud rádi čtete, tak si pravidelně čtěte, sledujte seriály, filmy, nebo jen tak ležte. Zkrátka dělejte přesně to, co vám je příjemné.

Nemyslet na stres

Vyhnout se stresu můžete i tak, že prostě a jednoduše na něj nebudete myslet. Když skončíte v práci, nemyslete na práci, neříkejte si, že už zase zítra jdete do práce, že tam zase bude tolik problémů, starostí, stresu a podobně. Zkrátka na to nemyslete, nezabývejte se tím a jednoduše dělejte něco jiného. Tím, že se budete zbytečně stresovat ve chvílích, kdy nemusíte, si ubližujete a ubíráte si energii, kterou potřebujete.

Drobné radosti

Ty jsou důležité v životě každého z nás, zvláště pak v životě těch, kteří prožívají stres. Nemusíte si pravidelně kupovat drahé věci, stačí opravdu maličkosti, díky kterým se budete cítit dobře. Zajděte si na masáž, na kosmetiku, kupte si knihu, jděte do kina, do divadla, kupte si novou halenku, nové boty, klidně stačí i nějaká jarní květina. Prostě a jednoduše si kupte to, co vám udělá radost a díky čemu se budete cítit mnohem lépe. Kupte si třeba nějaký oblíbený zákusek, dejte si pizzu, nebo si uvařte skvělou večeři.

Pohyb

Ač se to možná nezdá, i pohyb vám pomůže zbavit se stresu, protože se budete soustředit na něco jiného. Při sportu se vyplavují hormony štěstí – endorfiny, pomocí kterých se budete cítit spokojeni a nadšení, všechen stres bude pryč, nebudete na něj myslet, jednoduše se budete radovat, a to je to hlavní. Navíc si vyberte přesně takový sport, který vás bude bavit. Jestli rádi tancujete, vyberte si tance, nebo jděte plavat, běhat, jezděte na kole a podobně.

Pravidelná dovolená

Jestliže je ve Vašem životě hodně stresu, je dobré pravidelně jezdit na dovolenou, kde všechno hodíte za hlavu a jednoduše si budete jen užívat a relaxovat. Postačí například i prodloužené víkendy, které strávíte relaxací, sportem a podobně. To vše Vám pomůže zapomenout na stres a můžete z těchto vzpomínek čerpat ve chvíli, kdy budete ve stresu.

Mít se na co těšit

V životě je určitě potřeba mít nějakou motivaci. Obvykle, když chodíte do práce, chodíte zde za účelem vydělávání peněz. Abyste dokázali zvládnout stres a dostat jej pod kontrolu, nebo dokonce úplně se ho zbavit, myslete na to, co vás čeká. Například, že ve středu jdete do kina, na víkend jedete s přáteli na chatu či, že jdete na koncert, na který se dlouho těšíte. Na všechny tyto věci se soustřeďte a podobně jako děti ve školce si říkejte: „Ještě se pětkrát vyspím a pojedu na víkend, ještě se třikrát vyspím a bude můj oblíbený koncert“ a podobně.

Změna

Jestliže výše uvedené rady nepomáhají a stále se cítíte ve stresu a stres se podepisuje už i na Vašem zdraví, nezbývá nic jiného, než prostě udělat změnu. Pokud vás stresuje vaše práce, hledejte si jinou, která nebude tolik stresová, pokud se stresujete kvůli financím, hledejte způsob, jak tomu zabránit, najděte si brigádu či nějaký jiný přivýdělek, v bance požádejte o konsolidaci půjček, stresuje-li vás partner, promluvte si, vyřešte to a jestli to i přesto nejde, je asi lepší se rozejít.

Fotografie publikována se svolením marin / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top