Jste samotářka? Máme rady, jak žít a přežít v dnešním světě!

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Dnešní svět už od pohledu přeje lidem dravým, akčním exhibicionistům a těm, kteří jsou extroverti. Náš svět je uspěchaný, rychlý, stresující, napjatý a kdo je člověk spíše tišší a ušlápnutý, nemá šanci. Téměř vždy jej převálcují „žraloci“, kteří sáhnou po první příležitosti a nehledí na to, že vy něco podobného chcete už delší dobu. Sama jsem si vyzkoušela být extrovertem a oním žralokem, když jsem pracovala v telekomunikační firmě, kde byl kariérní postup snem každého. Poté, co jsem z firmy odešla, jsem byla spíše tím introvertním člověkem a člověkem tichým, musela jsem si utřídit všechno v sobě, protože „žraločí“ způsob života nebyl nic pro mě.

Ideální je asi nějaký ten střed, co jsem tak ze svého momentálního života vypozorovala. Jenže, co když prostě a jednoduše jste spíše introvert a samotář? Samozřejmě nemusíte zoufat, ani se nijak přetvařovat a být extrovertem, když takoví prostě a jednoduše nejste. Máme pro vás rady, jak se v dnešním světě žraloků neztratit a jak uspět! A pozor, nebude to ani tak těžké, jak možná čekáte!

Přiznat si, jestli jste introvert nebo extrovert, je základ

Přiznat si to, co vlastně ve skutečnosti jste, je základ a mnoho lidí má opravdu problém nahlas si říci: „jsem introvert a samotář“. Celou dobu pak balancují mezi extrovertem a introvertem, pořádně neví, co jsou, plno věcí jim není po chuti, neví přesně, kam se zařadit. No, ve skrytu duše to víte, kam se zařadit, ale bojíte se toho, jak na vás budou dívat jiní lidé, jak na vás budou reagovat a co všechno budete muset vydržet. Je pravdou, že lidé, kteří jsou žraloci a chtějí za každou cenu uspět, vás mohou trošku potrápit, ale oni dříve či později narazí, věřte tomu. Přiznat si, že jste samotář, není nic špatného.

Přijmout sebe sama

Přiznat si, že jste introvert a samotář, je první krok, ale přijmout se je krok další. Nikdo není dokonalý, každý máme nějaké chyby. A navíc, to že jste introvert a samotář, není vůbec žádná chyba, které byste měli litovat. Prostě jste raději tišší, sami a bavíte se klidně, nemusí o vás všichni okolo vědět, že vy se bavíte a jste přítomni na večírku nebo v baru. Jakmile se za sebe nebudete stydět a budete se mít rád nebo ráda, uvidíte, že se vám obrovsky uleví a všechno z vás najednou spadne.

Pozor! Nezaměňovat!

Mnozí lidé introvertnost a samotářskost zaměňují za stydlivost. Introvert a samotář nemusí být nutně člověkem stydlivým, úzkoprsým. Introvert se může projevovat různě, může to znamenat, že jste například raději v klidu sami doma, relaxujete spíše v klidu, v lese, tam se baterky dobíjí nejlépe. Společnost mnoha lidí, kteří jsou neznámí, vás může znepokojovat, znervózňovat. Umíte si však říci, když se vám něco nelíbí, když nejste s něčím spokojeni, nebo když chcete něco říct, řeknete to. Jen se do všeho nehrnete po hlavě a rychlostí blesku, nemusíte mít všechno za cenu toho, že vyšplouchnete přátelé a kolegy.

Jak si užít život coby introvert či samotář?

 • dělejte jen to, co chcete a co se vám líbí;
 • nic si nevynucujte násilím, když jednoduše něco dělat nechcete, nechcete to říci, tak to zkrátka nedělejte, nic se nemá lámat přes koleno;
 • můžete na sobě pracovat a vyvíjet se, pokud chcete něco dělat jinak;
 • postupujte po malých krůčcích a zbytečně nepřeceňujte své síly;
 • hospodařte dobře se svou energií, introverti rychleji svou energii vyčerpají, proto jí dopředu dobíjejte;
 • najděte si věci, které vám pomohou dobít energii a pomohou vám si odpočinout, a ty si dopřávejte;
 • odpočívejte častěji a nejlépe v klidu a tichu, tak se umíte nejlépe soustředit a čerpat energii;
 • zařaďte do slovníku slova jako ne, nechci, nemůžu, neudělám a podobně;
 • budujte si postupně své sebevědomí;
 • stanovte si své priority a podle nich se řiďte;
 • poznejte své silné stránky a s nimi manipulujte a využívejte je.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top