Káva vs. energy drinky – co je zdraví prospěšnější?

energy drinks danger

Život mladých je hektický. V plánu toho mají tolik, studium, práce, nákupy, diskotéky, přátelé či jiné volnočasové aktivity, že jim 24 hodin denně nestačí a ani dostatek energie a sil. Proto se často obrací na různé „povzbuzováky“. Ale jaké požívat, aniž bychom si zničili své zdraví?

Proč (ne)pít energy drinky?

Energy drinky patří mezi nejpopulárnější povzbuzováky na trhu, a to zejména mezi mladými. Pomáhají jim udržovat se v „provozním režimu“ při studiu, práci i při zábavě. Málokdo se ale zabývá stinnou stránkou jejich konzumace – ohrožováním zdraví!

Přinášíme Vám seznam důvodů, proč byste se měli energy drinkům vyhýbat:

  • alergie – i když je to překvapující, můžete být na energy drinky alergičtí, nadměrná koncentrace kofeinu obsažená, byť i v jedné plechovce energiťáku, může způsobovat vyrážku, svědění, otok jazyka či v horším případě zvracení a dýchací potíže.
  • vysoký obsah cukru – každá plechovka obsahuje cca 15 kostek cukru, zní to až neuvěřitelně, co? Měli byste vzít v potaz, že nadměrný příjem cukru způsobuje obezitu, dehydratuje organismus a oslabuje imunitní systém.
  • náladovost – vědci dokázali, že pravidelnou konzumací těchto drinků přespříliš zásobujete organismus kofeinem, který snižuje hladinu hormonu serotoninu, který ovlivňuje chuťové buňky a nálady a může zapříčinit i agresivní chování.
  • závislost – tak, jako na každé droze, i na energetických nápojích může snadno vzniknout závislost, jednak právě z výše uvedeného vysokého množství cukru a kofeinu.
  • může ohrozit vnitřní orgány – kombinace energetických nápojů ve spojení s alkoholem je velmi populární, ale rovněž velmi nebezpečná. Látky v nich obsažené zvyšují až nebezpečně chod orgánů, jako je srdce, játra, mozek či ledviny a mohou způsobit jejich selhání.

Pro (ne)pít kávu?

Káva patří mezi přírodní stimulanty. Oproti energy drinkům obsahuje asi 7x méně kofeinu, a je tudíž méně organismu nebezpečná. Odborníci přesto doporučují nepít více než 2 porce kávy denně.

Narozdíl od energy drinků ale obsahuje i pozitivní látky pro náš organismus. Je bohatým zdrojem antioxidantů, a to dokonce více než zelený čaj. Antioxidanty jsou pro nás zejména důležité, protože neutralizují volné radikály, které ničí naše buňky a DNA, což jinak vede ke předčasnému stárnutí, kardiovaskulárním nemocem či šedému zákalu.

Je rovněž vědecky prokázáno, že konzumace kávy pomáhá zastavit bolest hlavy, zabraňuje zubnímu kazu a vyrovnává škody spojené s konzumací alkoholu či cigaret. Ale nejdůležitější je, jak se říká, dodržovat všeho s mírou!

Zdroj fotografie: http://cosmosmagazine.com

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top