Které otázky rodičů děti nesnáší? Máme seznam!

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net

Existují věty, které nesnášíme a které nás štvou. Ať už to jsou věty nadřízeného, jako například, proč to není hotové, proč jsou čísla nižší, nebo to jsou otázky partnera, co je k večeři, proč nemám pivo a podobně. I děti mají svůj seznam otázek, které je štvou a které s oblibou používají rodiče. Já osobně jsem nesnášela větu, co bylo ve škole. Moje máma měla na tuhle otázku asi patent, používala ji obvykle místo pozdravu. Dále mě štvalo, když mě srovnávala s jinými spolužáky, ale on dostal jedničku, zatímco ty trojku! Máme seznam otázek, které děti štvou a nesnášejí. Navíc Vám poradíme, jak se zeptat jinak, abyste z dítěte nějakou odpověď dostali.

Co bylo ve škole?
Nejen moje neoblíbená věta, ale prakticky všech dětí a dospívajících. Přitom by stačilo říci, jak ses celý den měla? Pomohlo ti včerejší učení? Zní to podstatně lépe než, co bylo ve škole. Můžete také pomoci i tím, že jakmile dítě přijde ze školy, necháte jej chvíli oddechnout a nezahrnete ho hned otázkami. Pokud je dítě smutné z neúspěchu, podpořte jej a můžete mu vyprávět i svůj neúspěch.

Jakou známku dostala Terezka?
Proč se zajímá o někoho jiného? To obvykle jde dětem hlavou. Pokud chcete srovnání s jinými spolužáky svého dítěte, zeptejte se obecně. Jak se daří celé třídě? Je někdo, kdo vám kazí průměr? Je vedlejší třída lepší? Až pak se zeptejte, co například jednotlivý spolužák dostal za známku.

Poznámka? To neumíš v hodině mlčet?
Já například jsem byla v hodinách často ukecaná, což mi zůstalo, ráda si povídám. No a čtyřicet pět minut pro mě bylo dlouhých, takže poznámky za bavení se v hodině jsem občas schytala. Bylo těžké něco neříct kamarádce vedle, když mě to zrovna napadlo. Raději se dítěte zeptejte, co říkalo kamarádce a ať si to nechá na přestávku a zbytečně nerozčiluje paní učitelku, které to rozhodně není příjemné.

V tomhle jdeš ven?
Volný překlad, nesluší ti to, tak tohle rozhodně není to, co někdo chce slyšet. Mnohem lepší je pochválit a zkusit napovědět. Například tričko je skvělé, ale nepasovali by k tomu spíše džíny? Nebo naopak. Obvykle tak docílíte toho, co chcete. Dítě nad tím zauvažuje a půjde se převléknout.

Kdo všechno tam bude?
To moje máma používala taky. Vím, chtěla mít přehled, ale copak jsem věděla, koho rodiče pustí a koho nepustí? Kdo si s sebou přivede kamaráda a kdo ne? Zeptejte se například na to, zda tam bude nejlepší kamarád vašeho dítěte, nebo kamarádi, se kterými se dítě nejčastěji stýká. Tak budete mít alespoň nějaký přehled o tom, kdo bude vašemu dítěti dělat společnost.

Co budete dělat?
Když se na tohle rodič zeptá, dětem vstávají vlasy hrůzou. Jak to mají vědět? Upřímně, vy přesně víte, když někam jdete, co budete dělat? Jestli budete hrát nějaké hry, dívat se na film, povídat si a podobně. Dopředu tohle nikdy nezjistíte, dítě to neví. Raději se zeptejte až druhý den, jak se dítě bavilo a co jej pobavilo. Dosáhnete většího úspěchu.

V kolik přijdeš domů?
U teenagerů to obvykle vyvolá oči v sloup nebo naštvání. Je logické, že to dítě přesně neví. Neví, jak se bude bavit, kdo všechno tam bude a podobně. Můžete však dítě „nachytat“ a říci mu, že jdete o půlnoci spát a dáváte klíč do zámku, pokud přijde později, bude spát na chodbě.

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top