Které věci vás mohou v těhotenství vyděsit? My je známe!

Fotografie publikována se svolením adamr / FreeDigitalPhotos.net

Těhotenství je snem mnoha žen, ovšem ne u každé ženy těhotenství probíhá předpisově, ukázkově a dobře. V těhotenství se nejvíce těšíme na miminko, na to, aby už bylo s námi, abychom ho mohli chovat, mazlit se s ním, abychom se o něj mohli starat. Jenže se občas jednoduše objeví určité obavy, zvláště ve chvíli, kdy těhotenství neprobíhá přímo ukázkově, nebo se liší od toho minulého těhotenství, nebo že třeba kamarádka prožívá těhotenství úplně jinak. Pakliže jste prvorodička, mohou vás některé věci zaskočit, vyděsit, šokovat.

Tělo se v těhotenství mění, připravuje se. Rovněž dochází ke změnám v lidské psychice. Hormony doslova zaplavují vaše tělo, chvíli jste samý smích a radost, za pár okamžiků zase pláčete a stavidla slz nejdou zastavit. Objevuje se celková únava, přecitlivělost, podrážděnost, nevolnosti, což značně znepříjemňuje celý tento proces, který by měl být krásný. Možná si říkáte podobně jako moje kamarádka, proč těhotenství neprobíhá jako ve filmech, vše je zalité sluncem, žena je spokojená, nadšená, nic jí nebolí, nic necítí, jen pohyby miminka, všichni jí opečovávají. V reálu se kolikrát z toalety nehnete celý den.

„RANNÍ“ NEVOLNOST

Slovíčko ranní je v uvozovkách, protože mnohé ženy mají nevolnosti celodenně a ne pouze ráno. Existují ženy, které pomalu ani neví, že jsou těhotné, jsou však ženy, kterým to tělo dá pocítit prakticky od prvního momentu znát a záchod je v prvních třech měsících jejich hlavním stanovištěm. Ve chvíli, kdy zvracíte, se objevují první obavy, a to nejen o sebe, ale hlavně o zdraví vašeho malého pokladu. Většinou se není třeba obávat, dbejte na to, abyste dostatečně pila a nebyla dehydratovaná. Obavy by se měly vynořovat ve chvíli, kdy se stává zvracení nezvladatelným, objevují se navíc i teploty, průjmy, malátnost, závratě. V takovém případě nebo i ve chvíli, kdy silné nevolnosti provázejí druhý trimestr, informujte svého lékaře, který vám pomůže a doporučí léčbu přímo pro vás.

RŮZNÉ NEMOCI

Nemoci se nevyhýbají nikomu, těhotným ženám už vůbec ne. V těhotenství je vaše imunita oslabená, takže chřipka, viróza, nachlazení to vše k vám má dobrý přístup, obzvláště pokud řádí chřipková epidemie. Co se týče onemocnění, je to jedno z těch lehčích onemocnění, pro miminko to nepředstavuje žádné riziko, ovšem je problém v tom, že těhotná žena nemůže užívat léky proti chřipce, a tak je potřeba nemoc vyležet a mít po ruce čaj s citrónem. Pokud je průběh nemoci horší, je mnohem lepší zajít k praktickému lékaři. Problém je hlavně při teplotě, ta by neměla být vyšší než 38 stupňů, v tom případě by mohlo dojít k ovlivnění vývoje vašeho nenarozeného miminka.

KRVÁCENÍ

Tak toto téma je pěkně složité. Krvácení se objevuje velmi často. Až 90% těhotných žen se potýká buďto se špiněním nebo s krvácením během začátku těhotenství. Mnohdy ani sami lékaři přesně nevědí, jakou příčinu krvácení má, objeví se totiž vždy jen na chvíli a za pár hodin zcela zmizí. Pokud krvácíte či špiníte v prvních týdnech, není třeba se nijak obávat, krvácení se objeví a rychle zase zmizí. Pokud však krvácení sílí a je delší než jeden den, pro jistotu je lepší navštívit svého ženského lékaře a neponechat nic v náhodě. Ten vás vyšetří, a pokud se něco objeví, nasadí léčbu, aby vše bylo co nejdříve v pořádku.

BOLESTI BŘICHA

Bolesti břicha se při těhotenství objevují zcela běžně, jsou tak poměrně normálním jevem. Začátek těhotenství tak může doprovázet bolest, která může připomínat menstruační bolesti. S bolestmi si není radno zahrávat, proto je dobré, když svému lékaři na pravidelných prohlídkách o bolestech řeknete. Pozor si dejte zejména na křečové bolesti a na případné krvácení. Jedna z příčin může být i hrozící potrat. Ve většině případů však jde pouze o bolest, která je způsobena růstem dělohy.

Fotografie publikována se svolením adamr / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top