Lásky čas

1520599_782712295076306_1941718794_n

Uděláme-li v životě chybu, musíme s ní žít. Můžeme ji napravit, ale nikdy ji nesmažeme. Ať jde o věci povrchní, nebo vážné. Nikdy už je nevrátíme. Máte rande? Nevíte, co říkat. Nevíte, kam se dívat. Potíte se. Jí spadne ubrousek. Když jí ho podáte, vaše ruce se dotknou. Oklepe se, fuj ten mokrý a slizký úhoř. Copak za to můžete? Ona je tak krásná a vám se potí dlaně. Stačí už jen dodat nevhodnou narážku a už jste pro ni odepsaný úchylák. Při seznamování existují tak tenké hranice v tom, kam vás vaše vyvolená zařadí. Chtěli byste to napravit? Nepobryndat se? Nezapomenout jí otevřít dveře? Naučte se to se sympatickým zrzkem Timem.

Dojemné, melancholické a upřímně vtipné či zábavné. Tak by se dal popsat film Lásky čas, neboli About time. Který z názvu je výřečnější? Film spojuje nečekané kombinace a spojení romantiky, drama a sci-fi. Každý si v něm může najít to své. Kdo za tímto kouzelným dílkem stojí? Je to nositel Řádu britského impéria, původem však Novozélanďan, Richard Curtis. Curtis nás baví již dlouhou dobu. Přinesl nám skeče Mr. Beana, pár epizod seriálu Černá zmije a je autorem brilantních a vybroušených scénářů divácky úspěšných filmů Čtyři svatby a jeden pohřeb, Notting Hill nebo Deník Bridget Jonesové.

V roce 2013 nás okouzlil svým třetím režijním dílem Lásky čas. Jeho režijním debutem byla Láska nebeská. Oba filmy jsou nejen divácky úspěšné, ale staly se velkým hitem a nyní již kultovními filmy, které přináší lásku, laskavost a okouzlující anglický humor. Curtis sice tvrdí, že po filmu Lásky čas s režií skončil, my však doufáme, že svoje rozhodnutí ještě přehodnotí a přijde s dalším melancholickým filmem, který nám otevře oči a my se na chvilku zamyslíme nad situací ve světě, nad pohledem na lásku a rodinné vztahy, vezmeme telefon a zavoláme svým blízkým či obejmeme drahou polovičku vedle sebe.

Romantické komediální drama, taktéž lehce střižené se sci-fi o cestování časem s názvem Lásky čas je o hlavních postavách, ve kterých vidíme sami sebe a náš běžný každodenní život, strasti a radosti, a zároveň o Curtisovi samotném, který tímto laskavým snímkem dopověděl to, co potřeboval světu říci, a tak se rozhodl s režií skončit.

Dílko je to podařené a dosáhlo zaslouženého úspěchu. Nezaslouží si odsouzení za žánr romantického filmu v kombinaci s jeho názvem samotným, neboť to není přepjatá romantika či příběh červené knihovny. Ani se nepozastavujme, kde se v příběhu objevilo cestování časem. Ať už je pro vás cestování časem jako takové nemožné a filmy s touto tématikou nelogické a nesmysluplné, nebo nechápete, kde se cestování časem vezme v romantickém příběhu. Ale právě ono cestování časem podtrhuje celé vyznění filmu, dokresluje emoce a podstatu vnímání světa, života a vašich blízkých. Téma cestování časem v pojetí Curtise se navíc velmi podobá Carreyho Věčnému svitu neposkvrněné mysli či Woodyho Půlnoci v Paříži. Sérii těchto komorních snímků báječně doplňuje Curtisova symfonie plná lásky a života.

A cestování časem ještě nikdy nebylo tak snadné. Když bylo Timovi (irský objev Domhnall Gleeson) 21 let oznámil mu jeho skvělý táta (Bill Nighy), že umí cestovat časem tak jako každý muž jejich rodiny. Jak? „Najdi si tmavé místečko, sevři dlaně v pěst a soustřeď se na dobu, kam se chceš vypravit.“ Jak jednoduché… Trochu to připomíná Harryho Pottera, cestování pomocí krbu a kouzelný prášek letax.

1441276_751290578218478_86115595_nNeobyčejně obyčejný či obyčejně neobyčejný?

Autorské pojetí, ať scénáristické či režijní, vlastně vykouzlilo ve skrze neobyčejně obyčejný příběh o běžném životě, každodenních strastech a radostech, o banalitách a důležitých věcech. Jaký je závěr této obyčejnosti zaobalené do kouzelného pláště?

„Vezmi den svého života, nejdřív ho prožij běžně a podruhé vnímej jeho krásu.“

Aneb život máme jen jeden a musíme se ho naučit žít tak, aby každý den byl jedinečný. Curtis se nás snaží upozornit nejen na krásu a jedinečnost našich životů a na to, jak bychom naše životy měli prožít, ale i na důležitost mít rodinu a lidi, kterým na nás záleží a na kterých nám záleží, nebo mít místo, kde máme svůj domov, bezpečí, místo svého života a lidi, kteří nás milují. Jak již bylo řečeno, to vše je ve skrze jednoduché a běžné a zároveň něčím, co člověk nevnímá, a tak to ztrácí. Poselstvím jest vážit si věcí – života, lidí a místa v životě. Všechno to jsou jednoduché a přirozené pravdy, které nám dávají šanci bez ohledu na naše sociální postavení či prestiž, bez hnaní se za něčím, šanci najít štěstí v životě skrze to, že budeme život žít a vnímat.

Jedinečné obsazení

Jak již vypověděla Láska nebeská, Curtis má rád kvalitní casting a brilantní obsazení. Naštěstí má i ten dar dosáhnout toho, dát herce dohromady a stmelit je s příběhem samotným, takovým, jaký si ho namyslel. Curtis do hlavní role obsadil vzkvétající hvězdu, sympatického zrzka, který byl doposud znám hlavně z Harryho Pottera, Domhnalla Gleesona. Domhnall se své role ujal zodpovědně a v jeho podání Tima tak nacházíme všechny naše nejistoty, tápání a touhy. Tim vás okouzlí na první pohled, vlastně stejně tak jako každá jiná postava filmu. Budete mu fandit od začátku do konce, plakat s ním štěstím i smutkem a skrze něj objevíte kouzlo prožitku obyčejného dne. Do role jeho slečny byla obsazena hvězda, která je v plném květu jako šarmantní a elegantní růže, Rachel McAdamsová, kterou rozhodně stojí za to milovat. Je zvláštním způsobem nevinná a upřímná, krásná a inteligentní, láskyplná a chápavá – a když se směje, chce se vám taky. Chemie mezi nimi je pohlcující. I obsazení dalších rolí Curtis zcela a dokonale vychytal, neboť hercům jejich role sedly jako šité na míru. Skvělý výkon podal charismatický Billy Nighy, svérázná matka Lindsay Duncanová, sklerotický strýc Richard Cordery a bláznivá sestra Lydia Wilsonová. Pánské oko potěší Margot Robbieová, která si zahrála Timovu první lásku.

1004978_750821124932090_2100132594_nRichardu Curtisovi se podařil skvělý dirigentský kousek. Dokonale sladil výkony jednotlivých herců, kteří působí brilantně sami za sebe i za celý kolektiv. Herci a hlavně Curtis skrze ně k vám promlouvá a proniká do vašich duší a myšlenek. Snímek balancuje mezi kouzelnou komedií a melancholickým dramatem. Vnímejte slova, která Curtis skrývá mezi řádky, a naučte se vnímat celý svět a svůj vlastní život. Curtis vám dává jednoduchý recept na štěstí, které leží zcela ve vašich rukou.

Na závěr bych řekla, že Lásky čas k vám vypráví specifickým způsobem řeči, hudbou, pohyby a vším, co nabízí. Člověk se u jeho sledování musí neustále podvědomě usmívat a sem tam se mu zaleskne i slza v oku.

To vše je Lásky čas, obyčejné lidské štěstí obyčejného člověka, které je ukázáno ve své individuální jedinečnosti.

 

ABOUT TIME / LÁSKY ČAS. Velká Británie 2013, 123 min, české titulky, od 12 let, 2D. Režie a scénář: Richard Curtis. Kamera: John Guleserian. Hudba: Nick Laird-Clowes. Hrají: Domhnall Gleeson (Tim), Rachel McAdamsová (Mary), Bill Nighy (otec), Lindsay Duncanová (matka), Lydia Wilsonová (Kit Kat), Margot Robbieová (Charlotte). V kinech od 7. listopadu 2013.

Obrázky: www.facebook.com/abouttimethemovie/photos_stream

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top