Mamánci se vyskytují stále častěji

stojka

Správný čas, aby dítě opustilo teplo rodinného krbu, není nějak přesně specifikován, ale jak se zdá mamánků přibývá a jejich věk se zvyšuje, tím hrozí, že nebudou schopni se o sebe nikdy postarat sami. „Mamahotel“totiž patří do řad, nejlevnějších hotelů vůbec a to se všemi službami a usměvavou obsluhou. Dřív bylo normální, že se mladí lidé po dokončení studia, snažili uplatnit a postavit se, na vlastní nohy. Dnešní doba, je mnohem složitější jednak sehnat dobrou práci a rovněž zaměstnavatelé, kladou čím dál větší nároky. Mladí lidé jsou dnes tzv. věční studenti, budují kariéry a cestují. Do práce se moc nehrnou a převzít nějakou zodpovědnost za svůj život už vůbec ne. Spousta mladých lidí dnes, postrádá jakoukoliv motivaci a s vědomím, že mají za zadkem maminku, se nesnaží projevit. Z větší části se jedná o kluky.

Rozmazlení chlapci

 Holky jsou samostatnější a většinou, je to dáno tím, že tatínkové nejsou tak přecitlivělí. Maminky dělají z kluků neschopné chlapečky a snaží se jim umést cestu. To je podle odborníků, velká chyba! Maminky vaří, servírují, perou, žehlí, protože se nejedná o dceru (budoucí hospodyňku) tak po něm přece maminka, nebude vyžadovat domácí práce, pomoc v kuchyni apod. Navíc i mladý pracující muž si spočítá, že je pro něj daleko výhodnější přispět ze svého platu skromnou částku a víc si nechat pro sebe. Tímto se věková hranice posouvá na dobu neurčitou, až se z toho stane zvyk a neschopnost, žít na vlastní pěst.

Jak připravit dítě na samostatný život

  • Zapojujte děti do veškerých domácích prací, aby co nejdřív pochopili, že musí také přiložit ruku k dílu
  • Nechejte děti samostatně jednat a vyřizovat
  • Kapesné si musí zasloužit, výše kapesného by se měla odvíjet podle snahy a aktivity
  • Starší děti posílejte na brigády
  • Ukažte dětem, že máte právo i na svůj vlastní život, své plány a koníčky
  • Nesnažte se učinit vaše dítě na vás závislým, ba naopak se toho vyvarujte
  • Pokud se vaše dítě dostane do průšvihu, přihlížejte, ale zakročte jen v nezbytně nutném případě. Vaše dítě se musí naučit převzít za své jednání a rozhodování zodpovědnost
  • Pokud s vámi dítě bydlí po ukončení studia, požadujte finance za bydlení, jídlo a ostatní náklady spojené s provozem domácnosti, jako jsou opravy nebo nákup nové pračky apod
  • Pomožte svému dítěti podniknout první kroky k vlastnímu bydlení

Nelehký úkol rodičů

Vychovat dítě ve slušného, zodpovědného a hlavně samostatného člověka, je dřina. Mnohdy se některé metody mohou jevit jako složité a dokonce vás může bolet u srdce, když odmítnete fungovat jako „mamahotel“ ale věřte, že děláte to nejlepší pro své děti. Není pomoc, jako pomoc. To co se vám může jevit, jako láska a pomoc, může dítěti ublížit a zabránit mu dospět. Pak se stává, že jsou muži ve věku 30 let závislí na příjmu svých rodičů, protože nemají nutnost se uživit sami nebo si zvyknout mít svůj příjem, celý pro sebe. Pak představa, že by měli z toho zaplatit jídlo a nájem, nepřipadá v úvahu. Takové děti nejsou schopné začít žít svůj vlastní život. Drama nastává k okamžiku, kdy vám k takovému dítěti přibude ještě i vnouče. V takovém případě nebudete nikdy moci svůj vlastní život, žít naplno! Obětujete ho svým dětem a dětem vašich dětí.

 

Fotografii poskytla Anna Langova / publicdomainpictures.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top