Manukový med a jeho účinky na lidské zdraví

med

Jedná se o unikátní produkt z květin s blahodárnými účinky na lidský organismus. Med manuka obsahuje přírodní enzymy, které pomáhají regulovat záněty a bakterie v lidském organismu. Jedná se o med, který je ceněný pro své antibakteriální vlastnosti, které jsou schopny likvidovat i bakterie odolné proti běžně používaným antibiotikům. Avšak nemá vedlejší negativní účinky, jako je tomu u některých farmaceutických medikamentů. Pomáhá léčit nemoci jako je angína, bolest v krku, nachlazení či zánět středního ucha. Manukový med působí i preventivně a reguluje žaludeční potíže a problémy se zažíváním. Velmi významně se manukový med osvědčil na bolest hlavy, rovněž po kocovině, uklidňuje a zajišťuje kvalitní spánek.

Odkud manuka pochází

Domovem keře manuka je Nový Zéland. Květy mají bílou až růžovou barvu. Rozdíl mezi „klasickým“ medem a manukou je patrný. Manuka představuje přírodní lék s přesně stanovenými účinnými látkami a s přesným popisem kde a kdy či z jaké rostliny byl nektar každého jednotlivého balení medu manuka včelami sesbírán. Mimo konzumace manukového medu ho lidé využívají také k obkladům. Výborný je na akné, hojení ran, ekzém a obecná péče o pokožku. Vědecké studie prokázaly, že manukový med disponuje těmito zdravotními užitky: protizánětlivý, antibakteriální, antioxidační, fungicidní.

Manukový med a rakovina

Vliv na existující rakovinové buňky potřebují prokázat další vědecké výzkumy. Nicméně v medu jsou skutečně obsaženy flavonoidy, které vykazují protirakovinné účinky. Rovněž byly realizovány studie, které vykazují zvýšenou antioxidační činnost. Antioxidanty jsou velice prospěšné a pomáhají lidskému organismu obrnit se proti různým druhům rakoviny, což učinilo z manukového medu výživný přídavný prostředek v prevenci rakovinového onemocnění.

Fotografie publikována se svolením Boaz Yiftach Photography / FreeDigitalPhotos.net

Korektura: Jana

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top