Máte doma nevděčné dítě? Zkuste to změnit!

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Děti jsou velká radost, ale také velká starost, to uznává snad každý rodič. Každý rodič si přeje, aby z jeho dítěte vyrostl slušný, poctivý a úspěšný člověk, kterému se povede vše, na co sáhne. Málokomu se poštěstí, že se mu povede opravdu všechno v životě. Často se musíme vyrovnat s negativními lidmi, s odmítnutím, se špatným rozhodnutím a podobně. Ideální je, když se dítě už odmalička učí, že vše, o co si řekne, nedostane. Mnohdy však rodiče dělají pro své dítě všechno, co mu na očích uvidí a pak v dospělosti dítě naráží na první potíže, když zjistí, že kolem něj nebudou všichni skákat tak jako to dělali rodiče. Děti obecně rozhodně nejsou vděčnými tvory, hlavně v pubertě jsou rodiče divní, nemoderní, trapní a ničemu nerozumí. Jak však dítě naučit, aby si vážilo všeho co má a bylo za to vděčné?

Nekupujte vše, oč si řekne

Jdete do obchodu a dítě ukáže na pět věcí, které chce a všechny je dostane? Chyba! V tuto chvíli to bere jako samozřejmost a zároveň se učí, že dostane vše, na co si vzpomene. Je dobré, že dítěti chcete vyhovět a zajistit mu bezstarostné dětství, ale potřebuje určité hranice. Řekněte mu, že si může vybrat jen jednu věc a vy mu ji koupíte. Dítě tak bude muset volit a zvolí si to, co opravdu chce.

Neplňte jeho přání

Dítě chce mobil, televizi do pokoje, novou hru na počítač. Vy samozřejmě ihned jdete a vše mu koupíte, vždyť je to vaše dítě. Je to podobné jako u návštěvy obchodu. Neplňte všechna přání vašeho dítěte. Holky jsou zase parádivé a chtějí jít s dobou, takže to je každou chvíli něco nového na sebe. Dejte dětem na výběr, buď ti koupím tričko, nebo kalhoty. V případě, že dítě touží po hodnotnější věci, jako je televize nebo mobil, domluvte se, že věc dostane na narozeniny nebo na Vánoce, kdy se o náklady podělíte s dalšími členy rodiny. Pokud dítě chce, může si na produkt přispět určitou částkou.

Pomáhat doma se musí

Aby dítě nenabylo dojmu, že všechno za něj udělají jiní, je dobré začít jej zapojovat do domácích prací. Vynesení koše, vyklízení myčky, naplnění myčky, třídění prádla, vysávání. Samozřejmě úměrně jeho věku a jeho síle, nikdo nechce děti přeceňovat, ale je určitě dobré, aby si dítě uvědomilo, co je součástí každodenní rutiny.

Dávat druhým

Dítě dostane čokoládu, ale nerozdělí se? Chyba. Dítě naučte, aby se umělo rozdělit s ostatními, umělo nabídnout čokoládu nebo bonbóny jiným dětem. Rovněž ho naučte, aby babičce nebo komukoliv z rodiny něco vyrobil. Vše se nemusí nutně kupovat a babička určitě ocení ne úplně dokonalé přáníčko, protože si s tím dítě dalo tu práci.

Poděkovat a poprosit

Mnoho dětí bere vše, co dostává jako samozřejmost. Nenapadne je, že někdo musel jít do práce, vydělat na danou věc a pak ji jít vybrat. Základem by pro to mělo být, aby dítě umělo poděkovat za danou věc. Když naopak něco chce, ať už něco koupit, nebo někam jít či pomoci s něčím, mělo by poprosit. Kouzelná slůvka jako prosím a děkuji, umějí udělat opravdu hodně, proto by  s nimi děti rozhodně neměly šetřit.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Zuzana

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top