Máte raději pero nebo propisku?

plnicí péro

Psací potřeby byly známy již od starého Egypta. Písaři egyptských panovníků používali nejčastěji psací pero v podobě husího brku, které bylo seříznuto do špičky. To se namáčelo do inkoustu rostlinného původu. První pokusy o výrobu plnicího péra se datují někdy na 17. století. Ale teprve Lewis Edson Waterman vyrobil plnicí pero v moderní podobě. Roku 1884 si ho dokonce nechal patentovat. Od té doby se plnicí péra rozmohla všude po světě. Ty se samozřejmě s postupem času začala zdokonalovat.

Použití propisky bylo dřív nepřípustné

Pamatuji si ještě dobu, kdy jsme ve škole museli psát zásadně plnicím perem. Psát propiskou bylo nemožné. Ještě dnes vidím ty kaňky a upatlané ruce od inkoustu. Samozřejmě dnešní plnicí pera jsou úplně o něčem jiném. Přesto se jedná v posledních letech o docela opomíjenou psací pomůcku. Ale opět se vracejí na scénu a jsou považovány za moderní záležitost. Jaká jsou dnešní plnicí pera? Jsou originální, reprezentativní a elegantní. Plnicí pero je především psací nástroj umožňující psát díky tekutému inkoustu, který se nachází uvnitř pera. Je pravda, že škrábavý zvuk, kterým je plnicí pero typické, nevykouzlíte žádnou propiskou. Plnicí pera se dokonce díky své nadčasovosti a kráse stávají oblíbenou sběratelskou vášní. K nákupu plnicího pera budete potřebovat mimo inkoustu či bombiček i náhradní hroty. Ty se nejčastěji vyrábějí z nerezové oceli, rhodia či zlata. Některé hroty mají špičku pokovenou iridiem pro lepší psací vlastnosti.

Plnicí pera podle jejich vlastností

Obdobně jako u tužek, bývají hroty pera označeny podle tloušťky, kdy například „F“ znamená tenký, „M“ střední a „B“ široký. Plnicí pera rozeznáváme tři druhy podle plnění. Asi nejsnadnější je vyměnit bombičku, která obsahuje již inkoust, druhá varianta je plnění péra inkoustem. Ponoříte hrot do lahvičky s inkoustem, stisknete zásobník a pero nasaje do sebe inkoust. Jako třetí varianta se nabízí konvertor. Je to malý píst, kterým natáhnete inkoust přes hrot a můžete okamžitě psát. Zde odpadá čekání, až inkoust proteče skrze kanálky hrotu.

Fotografie publikována se svolením scottchan Photography/ FreeDigitalPhotos.net

Autor: Gábina

Gábina
Jmenuji se Gabriela Kortová, narozena jsem ve znamení lva. Mezi moje koníčky patří psaní, kreativní činnost, sport. Jsem partnerka, maminka, teta, dcera, sestra, kamarádka, a když to situace vyžaduje, tak herečka. Mám ráda veselé a upřímné lidi.

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top