Mistrovství světa ve fotbale začíná 12.června

640px-WC-2014-Brasil.svg

Tak a je to tady ! Největší svátek ve fotbalovém a sportovním světe je tady ! Čtyři roky utekly jako voda a po mistrovství světa v Jižní Africe se turnaj přesunuje tam, kde v roce 1930 začal, a tam, odkud jsou nejčastěji vítězové – do Jižní Ameriky, konkrétně do Brazílie.

Turnaj uspořádají od 12. června do 13. července brazilská města Belo Horizonte, Brasília, Cuiabá, Curitiba, Fortaleza, Manaus, Natal, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvador a São Paulo. Přípravy momentálně finišují v tom největším tempu. Brazílie je pod tlakem, protože mají velké zpoždění a navíc se v některých oblastech objevuje opravdu vysoká kriminalita. I přes toto bude nejspíše 20. mistrovství tím absolutně nejnavštěvovanějším a nejsledovanějším.

Šampionát nabídne klasický harmonogram a dohromady 64 zápasů. V osmi skupinách po čtyřech týmech se utká každý s každým. Dva nejlepší týmy ze základní skupiny poté postupují do osmifinále. Samozřejmě pro lepší výchozí pozici je důležité svoji skupinu vyhrát, ale i to se může ukázat jako ošidné, čehož jsme v historii byli už několikrát svědky. Od osmifinále, do kterého zasáhne polovina mužstev, tedy 16, se pojede vyřazovacím způsobem. Pokud zápas skončí remízou, nastavuje se 2×15 minut. Prodloužení nekončí gólem, ale až 30. minutou. Pokud i na konci prodloužení je stav nerozhodný, přicházi na řadu pokutové kopy.

Hrát se bude na 12 stadionech a prakticky každý tým si vyzkouší různá prostředí. Některé týmy nacestují za turnaj po Brazílii více než někteří lidé za celý život.

Pavouk vyřazovacích soubojů v Playoff je nesmírně dramaticky a slibně nalosován. Na turnaji se tak můžeme dočkat velmi zajímavých a mnohdy pikantních a prestižních zápasů. Zkrátka svátek fotbalu se vším všudy. V zemi fotbalu zaslíbené, mezi miliony fanoušků, za pěkného počasí, u nás jsou také přijatelné vysílací časy – srdce fotbalového příznivce musí zaplesat.

Úvodní zápas obstarají domácí Brazílie a stabilní účastník MS a držitel bronzu z MS 1998 – Chorvatsko.

Rozlosování základních skupin

sk. A : Brazílie, Chorvatsko, Mexiko, Kamerun

sk. B : Španělsko, Nizozemsko, Chile, Austrálie

sk. C : Kolumbie, Řecko, Pobřeží Slonoviny, Japonsko

sk. D : Anglie, Itálie, Uruguay, Kostarika

sk. E : Francie, Honduras, Švýcarsko, Ekvádor

sk. F : Írán, Nigérie, Argentina, Bosna a Hercegovina

sk. G : Německo, Portugalsko, Ghana, USA

sk. H : Belgie, Rusko, Korea, Alžírsko

Osmifinále

pak hrají první ze skupin s druhým a to podle skupin, čili A1-B2 a B1-A2 atd.

V dalším článku o MS se můžete těšit na představení účastníků skupin A a B, takovéto speciály budou čtyři (A+B , C+D, E+F, G+H)

Prognózy

  • mezi největší favority jsou pasovány tyto země : Brazílie, Argentina, Německo a obhájci zlata z před čtyř let Španělsko.
  • ambice mají i další klasické reprezentace jako jsou Itálie, Francie, Anglie, Nizozemsko, Portugalsko
  • na černé koně jsou pasováni nejčastěji reprezentace Belgie, Pobřeží Slonoviny, Chile, Nigérie, Kolumbie nebo třeba už zmíněné Chorvatsko

Turnaj začíná již za pár dní a každý si určitě najde svoje oblíbence a když ne, tak určitě bude k vidění krásný fotbal v krásné atmosféře se zaplněnými stadiony. Jediná škoda je, že neuvidíme v akci českou reprezentaci, ale ta bohužel neprošla kvalifikačním sítem.

Pěknou podívanou !

Fotografie publikována se svolením Wikipedia Commons

 

Autor: Michal Dokoupil

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top