MOTOGP v Brně 2014 – bude letos naposled?

MotoGP_2012_Brno_18

Každý rok se motorističtí fanoušci těší na srpen a s tím spojené motocyklové Grand Prix na brněnském Masarykově okruhu. Málokdo by ale čekal, že bude letos pravděpodobně poslední. Problémem je nedostatečná podpora státu. V letošním roce schválila vláda příspěvek pouze ve výši 30 milionů korun. Je takové snížení velký problém? Zřejmě ano!

I když Masarykův okruh navštíví každoročně na Mistrovství světa silničních motocyklů MotoGP na 200 tisíc návštěvníků, pořadatelé se již několik potýkají s finančními problémy. Loňská sezóna pro ně skončila ztrátou ve výši neuvěřitelných 40 milionů korun.

Jak už bylo výše zmíněno, letos se vláda rozhodla na MotoGP přispět částkou ve výši 30 milionů korun, ministr Chládek přitom přislíbil příspěvek o 10 milionů vyšší. Ať tak či onak, finanční problémy pořadatelů by to patrně stejně nevyřešilo. Náklady na pořádání tohoto fenomenálního závodu jsou dvojnásobné. Jenom zalistovací poplatek, aby mohl být brněnský okruh zařazen do šampionátu, stojí 70 milionů korun.

Dosud se na zaplacení tohoto poplatku podílel právě stát, Jihomoravský kraj a brněnský magistrát.Ale i tak jsou poslední roky pro Automotodrom velmi krušné, o jejich potenciálním zániku se hovořilo již v roce 2009.

Kvůli podpoře pořádání MotoGP v Brně se sjely na protestní akci stovky motorkářů z celé republiky v Praze na Letné, sjelo se jich skoro 1.000. Rozhořčení fanoušci nedokáží pochopit postoj vlády k této sportovní akci, která nemá v České republice obdoby. Podle údajů z posledních let utratí na tomto závodě návštěvníci více než 1 miliardu korun za jediný víkend, rovněž odvody na daních přesahují dalších 200 milionů korun. Zisk do státní kasy je tedy v tomto případě nesporný. Proč je tedy pro naše zákonodárce takový problém investovat příspěvek na zaplacení poplatku, který se jim jistojistě vyplatí?

Na tuto otázku nemá bohužel nikdo uspokojivou odpověď. Ale vzhledem k tomu, že vláda nedala Automotodromu garanci poskytnutí příspěvku v následujícím roce, patrně se s pořádáním tohoto světoznámého závodu budeme muset letos rozloučit.

Zdroj obrázku: http://www.twowheelsblog.com

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top