Na dovolenou levně a rychle? A co třeba na Slovensko?

Malá Fatra

Jste milovníky volné přírody? Za objevováním kouzla nespoutané krajiny nemusíte jezdit na konec světa, vždyť taková Malá Fatra je v podstatě za humny!

Pohoří Malá Fatra se nachází v severozápadní části Slovenska asi dvě hodiny jízdy autem od hranic s ČR. Je to tedy opravdu, co by kamenem dohodil. O tomto pohoří se říká, že má v sobě něco z každého koutu Slovenska. Někteří lidé jsou dokonce přesvědčeni, že se tu nachází nejhezčí slovenský vrchol – Veľký Rozsutec. Proč tedy nezahájit výlet právě výstupem na tento vrchol?

Připraveni na pořádný výšlap?

Tento 1609 m.n.m. ležící vrchol se nachází v severní části hlavního hřebene Kriváňské Malé Fatry. Svému okolí dominuje zejména svým typickým useknutým skalnatým reliéfem, je rovněž jedinečný i bohatou výbavou různých druhů rostlin, které jsou typické pouze pro tuto oblast, nikde jinde na světě je nenalezneme.

Tras, pomocí kterých můžete vystoupit až na vrchol, je mnoho. Mezi nejsnáze dostupné trasy patří trasa z malé obce Štefanová, ale zdaleka tou nejpopulárnější je cesta přes Jánošíkovy Diery. Zde ale musíte být psychicky připraveni na větší nápor dalších turistů.

My raději zvolíme první možnost a svůj výstup začneme v obci Štefanová a postupujeme po zelené trase. Prvním záchytným bodem, nebo startovním místem můžeme označit Chatu pod Lampášom. Velmi oblíbeným cílem ubytování turistů je právě díky své poloze, ale také vybavení, možnosti ubytování jak jednotlivců, tak i velkých skupin, stravování ve stylové restauraci a velkým přilehlým parkovištěm pro ubytované.

Od chaty už začínáme stoupat po cestě lesem, lemovaném potůčkem a loukami a po několika minutách chůze se nám konečně naskytne pořádný výhled, a to na protilehlý vrchol Sokolie. Cesta dále stoupá místy mírněji, místy strměji, doporučujeme tedy zvolit obuv úměrnou výletu, abyste si na vrcholu místo pohledu do krajiny neošetřovali různé rány a pohmožděniny.

Výstupem do sedla Medziholie, která se nachází 1185 m.n.m., přecházíme ze zelené trasy na červenou. Zde už začíná být cesta zajímavější, neboť vede i napříč skalním terénem. Ničeho se ale nemusíte bát, celý výstup je zcela bezpečný. Odměnou po náročné cestě nám bude kromě vydatné svačiny i nezapomenutelné panorama na Oravu, hřeben Malé Fatry či Nízkých Tater.

 Po takové dřině nezapomeňte na odpočinek

Abyste si po takovém náročném výstupu řádně odpočinuli a zregenerovali svaly, nenechte si ujít zastávku v nedalekém městě Rajecké Teplice. Tato obec je známá nejen pro své dva rozsáhlé parky, při čemž jeden byl vystavěn ve francouzském a druhý v anglickém stylu, ale hlavně pro přírodní termální lázně. V Lázních Rajecké Teplice se lidé léčí zejména z nemocí pohybového ústrojí či nemocí duševního a nervového charakteru. Klienti mohou navštívit areál s bazény s termální vodou, sauny, uhličité koupele, oxygenoterapii, perličkové koupele, whirlpool, parafínové zábaly, solux, masáže, kosmetiku i fitness. Vybavení lázní je tedy pro kvalitní odpočinek ideální!

A trocha kultury nakonec…

Aby tato dovolená nabídla od všeho něco, nesmíte si nechat ujít i nějaký kulturní zážitek, například návštěvu středověkého hradu. Ideálním cílem je pak hrad Strečno, který se nachází asi 7 km od Žiliny. Hrad vznikl na přelomu 13. a 14. století a má nepravidelný půdorys způsobený stavební činností v průběhu dalších staletí kolem jádra hradu. Nejstarší částí hradu je obytná věž ve tvaru hranolu přístupná mostem přes příkop z jižní strany. Celý hrad nabízí svou expozicí přehled o středověkém opevňování a o životě na hradě a jeho okolí.

Nakonec si takový výlet můžete užít, ať už preferujete túry po horách, wellness a odpočinek nebo objevování historie. A nejlepší na tom je, že právě díky malé vzdálenosti, levným cenám ubytování i podobnému jazyku se sem můžete kdykoliv vrátit i na kratší výlety.

Fotografie publikována se svolením Martin Šinko/Flickr.com

Autor: Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top