Návod na bezchybný vztah? Neexistuje, stejně tak jako bezchybný vztah

Fotografie publikována se svolením Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Na veřejnosti se na sebe usmívají, tulí se k sobě, dotýkají se, promlouvají k sobě klidným, něžným a mazlivým hlasem. Na sociální sítě nahrávají fotky skvělých a báječných výletů, oba se na nich usmívají, líbají a zkrátka působí dokonaleji než dokonale. A já se na ty fotky dívám a zoufám, kde jsem udělala chybu, jak být taky tak šťastná? Není to však pouhá iluze? Co se odehrává doma a co se odehrává před nebo po focení těch úžasně kouzelných fotek? Nevaří takové páry sladkou omáčku, která se táhne a lepí jako med, do které nás postupně namáčejí, až nás ponoří docela?

„Milujeme se, důvěřujeme si, jsme si oporou a nikdy se nehádáme.“

Prosím? Vy jste utopisté? Děláte si ze mě srandu, nebo ujíždíte na sci-fi?

„Náš vztah je harmonický, vyrovnaný, vše řešíme v poklidu formou diskuze, kdy každý má prostor vyjádřit své názory. Domácí práce si dělíme napůl, máme společné zájmy a ty, co nemáme společné, u druhého podporujeme.“

Kdyby tohle někdy někdo řekl, asi by mě spadla brada až na zem a v duchu bych se jedovatě ušklíbala a říkala si: „No, to určitě!“ Co když je to ale pravda, můžou takové páry existovat? A existuje tedy nějaký návod na spokojený a vyrovnaný vztah, vždyť magazíny nám pořád nějaké návody předkládají. Existuje vůbec nějaká pravda, či aspoň spravedlnost?

Fotografie publikována se svolením Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Můj vlastní návod

Já tedy žádný návod na ideální vztah a na to, jak být ideální přítelkyní, nemám. Od začátku vztahu jsem projevovala svoje dobré vlastnosti, ale i svoje špatnosti a zlozvyky. Příteli jsem říkala, že si nechci na nic hrát a nechci, abych byla na začátku dokonalá a okouzlující a postupem času, až bych si ho omotala kolem prstu, bych se začala klubat. Za prvé, na to sama při svém časovém vytížení nemám čas. Za druhé, bych nikoho nechtěla klamat. Za třetí, chci, aby mě přítel měl od začátku rád takovou, jaká jsem, a od začátku přijímal všechny mé dobré i špatné vlastnosti, a že jich je požehnaně. Nejsem svatoušek a nejsem ani dokonalá přítelkyně jako z magazínu „Jak být slepicí“. Mám vlastní hlavu a vlastní názory, proříznutou pusu, vlastní sny a ambice, jsem jízlivá a ironická a taky dost samolibá. Tak jen ať to ví, však ani on přeci není bez chyby.

Fotografie publikována se svolením nuttakit / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením nuttakit / FreeDigitalPhotos.net

Dobře. Po pravdě řečeno, jsem nedávno přemýšlela nad tím, že i já sama v sobě někde ukrývám návody, seznamy a systémové konstrukce. Ve skutečnosti jsem strašně zásadový, puntičkářský a konzervativní člověk. Vím, že vám popis výše a tyto uvedené vlastnosti nejdou dohromady. Jsem prostě živelná pohroma, oheň, který si všechny přitáhne. Čím blíže však půjdete, tím více vás budu spalovat, až ode mě vzplanete i vy. Uhasit mě je však těžké a i přes trvalé následky beze mě nedokážete žít.

Ano, říkala jsem, že jsem samolibá. Ale podle mého názoru je skvělé, když člověk dokáže stále překvapovat a druhé si k sobě přitahovat.

Vraťme se však k mému návodu na dobrý doživotní a vyrovnaný vztah. Vlastně to není návod, je to spíš seznam bodů, které by měl pár splňovat, aby mohl být vyrovnaným a harmonickým párem.

1. Láska

2. Důvěra

3. Milování

4. Přátelství

5. Touha

6. Vědomí toho, že i přes všechno ideální se vztah musí budovat a opečovávat

Taky mám svůj seznam, co by měl druhý splňovat, než se rozhodnete přejít od randění ke vztahu, ale o tom raději někdy příště.

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením photostock / FreeDigitalPhotos.net

Něco chybí?

Chybí vám nějaký bod ze seznamu? Nevěště hlavu, pokud je vztah v prvopočátcích, tak samozřejmě všechny body nemůžou být ještě splněny. Postupně byste k nim však měli docházet.

První bod je láska, to znamená, že když někoho poznáte a zalíbí se vám, tak po něm začnete toužit a zamilujete se do něj. Jak se poznáváte, oťukáváte, tak si společně s narůstající láskou začnete i důvěřovat a právě důvěra je samozřejmě důležitá po celou dobu vztahu, bez důvěry není láska ani budování. Postupně přichází i hluboký cit milování, kdy si bez druhého nedokážete představit život, a zároveň by mělo přijít i přátelství, kdy se vám partner stane nejlepším přítelem. Stejně tak jako po celou dobu vztahu zůstává důvěra, měla by zůstat i touha po druhém. Ale to vše může být jen pouhým obláčkem dýmu, který vyfouknete a vítr jej odnese. Hlavní také je vědomí, že vztah musíte hýčkat.

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Nic nechybí a stejně…

Tím vším však nechci říct, že toto je návod na dokonalý vztah. I přes splnění všeho výše uvedeného se může člověk hádat, žárlit, anebo vztah může i postupně vyprchat. Já jsem například nespokojený člověk, když se mi něco nelíbí, zburcuji všechny kolem k činnosti, protože život se musí žít a prožít. Pokud někdo začne být laxní, začnu se hádat a žít, jen abych druhého zburcovala k životu. A tak je to i ve v mém vztahu. Splňujeme všechny body seznamu, ale hádáme se, štěkáme se, nebavíme se spolu a pak se udobřujeme tím nejkrásnějším milováním. A co má být, vždyť je to zdravé.

Návody na dokonalý vztah? Ty nepotřebujeme. Všechno je to o našem citu.

Fotografie publikována se svolením Ambro / FreeDigitalPhotos.net

Autor: Markéta Vlková

Markéta Vlková
Studentka práv s kreativní duší a láskou k životu. "Život se snažím vnímat a prožívat všemi svými smysly. A posledním smyslem člověka je jeho fantazie."

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top