Něco málo o závislostech

závislosti

Závislost je vlastně stav kdy člověk věří tomu, že danou věc či činnost potřebuje. Závislost se pozná jednoduše, člověk něco ztrácí v negativním slova smyslu a danou věc či činnost stejně vnímá pozitivně. Závislý člověk poté cítí uvolnění, uspokojení, pocit úlevy a potěšení. Závislost v podvědomí může zbavovat bolesti, ale i problémů. Často právě díky závislosti lidé přichází o dosavadní koníčky, zvyky, přátelé. Se zvyšováním celkové tolerance přichází známé pořekadlo „S jídlem roste chuť“. Osoby totiž chtějí stále větší množství. V případě kdy je závislost spojená s negativním dopadem na zdraví, mezilidské vztahy a vztahy společenského rázu jedná se o tzv. patologickou závislost. Závislý člověk se nazývá „závislákem“.

Konkrétní pojmenování závislých osob

Protože závislé lidi rozdělujeme, rozdělujeme také pojmenování v závislosti na dané věci, činnosti. Člověk závislý na drogách, a látkách s nimi spojenými se nazývá narkoman, slangově a hovorově pak feťák nebo dokonce „smažka“. Osoba závislá na tabáku (nikotinu), jenž je obsažen v cigaretách, je kuřák. Dalším pojmenováním je alkoholik, což jak název napovídá je osoba s oblibou konzumující alkoholické nápoje. Existují v dnešním světě překvapivě i lidé, závislí na práci, které označujeme jako workoholiky. Dále jsou zde osoby závislé na hazardních hrách, jako jsou výherní automaty, rulety, sázení a karetní hry, tito mají pojmenování gambler.

Další méně známé závislosti

Za zmínku stojí i další závislosti jakými jsou závislost na pornografii, chorobné žárlení, kleptomanie, hypersexualita a patologické hráčství. Kleptomanie pro představu postihuje závislé zloděje, tito lidé jsou závislí na potřebě krást. Hypersexualita pak postihuje osoby závislé na potřebě vykonávat v nadměrném množství sexuální praktiky. Nakonec zmíním velmi závažnou závislost, kterou trpí velká část dnešní mládeže a generace. Je to hráčství, stahuje se i na nadměrné hráče videoher, počítačových her, x-box a další.

Fotografie publikována se svolením Mister GC Photography/FreeDigitalPhotos.net

Autor: Jan Korta

Komentovat

Email nebude publikován. Požadovaná pole jsou označena *

*

Scroll To Top